MUTLU OLMAK AMA NASIL?

 

Mutluluk, insanın yaşama tutunmasına neden olan, iç huzur sağlayan ve insanları hayata karşı pozitif davranmaya sevk eden harika bir duygudur. İnsanlar en mutlu anlarını en sevdikleriyle paylaşırlar ve yine sevdikleri insanlarla birlikteyken mutlu olmaktadırlar. Gerçek mutluluk bir çaba veya özveri sonucunda elde edilmektedir. Sosyal medya üzerinde her gün mutlu görünen milyonlarca fotoğraf, video veya durum paylaşılmaktadır. Peki mutlu olan birey bunu neden kanıtlama ihtiyacı duymaktadır? Sosyal medya mutluluk kaynağı olabilir mi veya gülen fotoğraflar gerçekten mutlu anları mı yansıtmaktadır?

Kalabalık ortamlarda gülerek fotoğraf çekinmiş olan bireyin mutlu olduğunu bu kadar çok ispat etmeye çalışması normal bir durum değildir. Yemek yediği masanın fotoğrafını sanal ortamda paylaşan birey bu fotoğrafı paylaşmadan önce de o yemekten aynı lezzeti almaktadır ancak yaptığı şeyi, gittiği yerleri paylaştığı zaman kendini daha değerli hissetmektedir. Kalabalık ortamlarda çekilen ve sosyal ortamda paylaşılan fotoğrafın sahiplerinin o ortamda bulundukları süre içerisinde sürekli telefonlarıyla ilgileniyor olmaları da ayrı bir ironidir. Bu anlamda sosyal medya mutluluk getirmekten öte mutluluğu ispatlamanın ve bu ispatın verdiği hazzı yaşamanın bir aracıdır.

Mutlu olmak insanın en doğal hakkıdır. Ancak mutluluğu ispatlamaya çalışmak ve bunu sosyal ortamda sanal insanların beğenisine sunmak elbette normal bir durum değildir. Bu durumun bir sonraki aşaması gerçek dünyadan haz alamamak ve gerçek dünyaya karşı hırçın olmaktadır. Sosyal medyanın yapay beğenisine kendini çokça kaptıran bireyler için sosyal medya mutluluk getirmekten öte insanı gerçek dünyadan soğutmakta ve bir tuşla düzelmeyen hayat gerçeklerine karşı hırçınlaştırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: