Nokia X Detaylı İnceleme

X serisi akıllı telefonları ile Android uygulamaları da çalıştırabilen Nokia, Microsoft ile yürüttüğü bir çalışma sonucunda Microsoft’un Cihazlar ve Servisler birimini bünyesine dahil etmişti. Ardından 2014’ün Şubat ayında görücüye çıkan ve Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde X serisi akıllı telefonları tanıtmıştı. Android cihazlara rakip olarak üretilen ve akıllı telefon piyasasında yerini korumak isteyen Nokia, X serisi cihazları ile bunu başarabilecek potansiyele sahip.

Nokia X Detaylı Yorum

Cihazın boyutları oldukça ideal olup, 115.5x63x10.4 mm. 128.6 gram ağırlığı ile Lumia modellerine göre biraz daha ağır. Tasarımda dikkat çeken minimal çizgiler hem çok estetik hem de farklı bir tarz. 4 inç büyüklüğündeki ekranı, 800×480 piksel çözünürlükte. IPS LCD ekran bulunan cihazın arka kısmında flaş bulunmuyor. İkinci bir kameranın olmaması da görüntülü görüşme gibi olanakları kısıtlıyor. Andoid projesi kapsamında ilk ürün olarak piyasaya sürülen Nokia X, istenildiğinde Android işletim sistemiyle çalıştırılabiliyor. Temelde bulunan Windows Phone işletim sistemiyle ortak yanı oldukça fazla. Görsel anlamda menüler ve canlı karakterlere aşina olan kullanıcılar için Nokia X benzersiz bir kullanım sunmakta. Menüsü itibariyle Andoid uygulamaları daha alt kısımlarda yer alıyor. Liste biçiminde düzenlenmiş uygulamalar alt alta dizilmiş bir durumda. Nokia’nın mağazası üzerinden Andoid uygulamaları indirmek mümkün. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 60’ının tercihi olarak ücretli ve ücretsiz binlerce uygulamayı indirebilecekleri Android marketi bu mağazada sunuluyor. Ekranı genel olarak incelediğimizde alt kısımda bulunan kapasitif tuş, uygulamalardan çıkışı veya bir önceki menüye gelmeyi sağlıyor. Yani bir nevi geri tuş görevi görmektedir. Renk seçeneği oldukça zengin olan Nokia X, 6 farklı renkte sunuluyor. Arka kapağı sabit gibi görünse de çıkarılabiliyor. Cihazın arka kısmında şarj ünitesi ve SIM yuvaları bulunuyor.

Cihaz için olumsuz özellikleri sıralayacak olursak, ilk olarak ikincil kameranın olmaması önemli bir eksiklik. Bunun yanında flaşın olmaması ve Google Play erişimine izin verilmemesi yazılım anlamında dikkat çekici bir eksiklik. Nokia’nın gelişmekte olduğunun bir kanıtı olarak Android uygulamalarını desteklemesi, önemli bir atak olarak nitelendirilebilir.

Nokia X Satış Fiyatı

14 Nisan 2014’ten itibaren ülkemizde satışa sunulan Nokia X’in satış fiyatı 499 TL.

Nokia X Teknik Özellikler

 • 115.5 x 63 x10.4 mm, 128.7 gram
 • 4 inç, çizilmeye dayanıklı, 800×480 piksel çözünürlükte, 233 ppi piksel yoğunluğuna sahip, kapasitif IPS LCD ekran
 • 3 MP flaşsız, 4x dijital zoom özellikli arka kamera, 864×480 piksel çözünürlükte 30 fps video kaydı
 • Çift SIM Card desteği
 • QualComm SnapDragon S4 çift çekirdekli 1GHz işlemci
 • 512 MB RAM
 • 4 GB dahili hafıza, 32 GB’a kadar MicroSD ile arttırılabilir
 • Android uygulamalarını çalıştırabilen Nokia X işletim sistemi
 • 1500 mAh batarya
 • A-GPS desteği
 • USB 2.0, Bluetooth, Wi-Fi, 3G (WCDMA + HSDPA)
 • SAR değeri: 1.14 W/kg (baş bölgesi) – (SAR Değeri Nedir?)
 • Tüm teknik özellikler için: Nokia X

Nokia X Fotoğrafları

nokia-x-fotograflari

nokia-x-fotograf

 

Nokia X Tanıtım Videosu

http://www.youtube.com/watch?v=nIo9i122sfk

One thought on “Nokia X Detaylı İnceleme

 • 28 Nisan 2014 at 23:25
  Permalink

  Nokia bu kafayla giderse tarihe gömülecek android aldı başını gitti hala dizayn şekil peşinde..

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: