Optik Zoom ve Dijital Zoom Nedir? Farkları Nelerdir?

Optik Zoom ve Dijital Zoom Nedir? Farkları Nelerdir?

Fotoğrafçılıkta zoom, yani yakınlaştırma çok önemli bir olgu. Yakınlaştırma kavramı iki çeşit olarak inceleniyor: Optik Zoom ve Dijital Zoom.

Optik Zoom Nedir?

Optik zoom, fotoğraf makinenizin merceklerinin olduğu kısımda yapılan fiziksel bir işlemdir. Mercekler, ışığı kıran ve görüntüyü olduğu yerden daha yakında ya da daha uzakta gösterebilen optik nesnelerdir. Büyüteç de bir mercekten oluşur ve baktığınız nesneden gelen ışığı kırarak onu daha büyük gösterir. Fotoğraf makinelerindeki lenslerin de temel mantığı budur. Lenslerin arasındaki mesafe bir yazılım sayesinde kontrol edilir. Bu mesafeyi arttırıp azaltarak optik yakınlaştırma ya da optik uzaklaştırma yapmış olursunuz.

Dijital Zoom Nedir?

Dijital zoom, yani dijital yakınlaştırma işleminde ise mercek hareketi ve dolayısıyla optik bir işlem yoktur. Fotoğrafınız, makinenizde yüklü olan yazılım sayesinde, bilgisayarınızdaki bir fotoğraf üzerine yakınlaştırma yapıyormuşsunuz gibi yakınlaştırılır. Bu işlemde optik olarak bir işlem yapılmadığı için, yüksek miktarda dijital yakınlaştırma yapıldığında fotoğrafın kalitesi düşer, piksellenme miktarı artar. Bu durumu gözünüzün önüne getirmek isterseniz, bilgisayarınızdaki bir fotoğraf üzerinde yakınlaştırma işlemi yapabilirsiniz.Dijital zoom için “sanal optik zoom” tanımlamasını da yapabiliriz.

Optik Zoom ve Dijital Zoom Arasındaki Farklar

Listeleyecek olursak:

  • Optik zoom fiziksel bir işleme dayanır, dijital zoom ise yazılımsal bir işleme sahiptir.
  • Optik zoom sonucu görüntüde kalite kaybı oluşmaz, dijital zoom yüksek miktarda yapılırsa kalite kaybı yaşanır.
  • Optik zoom sonucu çözünürlükte düşüş olmaz, dijital zoom yapıldığında ise fotoğrafın çözünürlüğü düşer.

Birçok makinede hem optik zoom hem de dijital zoom bulunur. Bunun sebebi de makinelerin tasarımları sebebiyle ulaşılamayacak olan, daha doğrusu ulaşılması verimsiz olacak olan optik zoom miktarlarının bir kısmını dijital zoom ile telafi etme mantığıdır.

optik zoom dijital zoom fark


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN


Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: