Photoshop – Barkod Görseli Yapmak

Barkod görseli, kullanım alanı çok yaygın olan bir görsel. Afişlerde, el ilanlarında, posterlerde ilgi çekmek ve fark yaratmak için kullanılabilir. Ama yanlış algılamayın, aşağıda anlatacağım yöntem sadece barkodun görsel kısmı. Normalde barkodlarda her çizgi ve boşluğun bir anlamı olur, ama biz o kısma girmiyoruz. Barkod gibi görünen bir görsel hazırlıyoruz da diyebiliriz :)

photoshop-barkod-yapimi

Başlayalım

1) Photoshop’ta 500×300 piksel boyutunda yeni bir beyaz sayfa oluşturun. Oluşturduğunuz yeni sayfada, Dikdörtgen Seçim Aracı (Rectangular Marquee Tool, M harfine de basabilirsiniz) ile aşağıdakine benzer bir dikdörtgen oluşturun ve içini siyah renkle doldurun. Bunun için G tuşuna basıp Kova Boya Aracı’nı seçebilirsiniz. Dikdörtgenin boyutu aşağıdakine yaklaşık olsa yeterli, net bir boyuta gerek yok.

photoshop-barkod-yapimi

2) Filtre > Gürültü > Gürültü Ekle (Filter > Noise > Add Noise) yolunu izleyerek ve değerleri aşağıdaki gibi girerek, görselinize gürültü ekleyin. İkinci görseldeki gibi bir görüntü elde edeceksiniz.

photoshop-barkod-yapimi

photoshop-barkod-yapimi

3) CTRL + D yaparak dikdörtgenin etrafındaki seçimi kaldırın. Şimdi, seçim araçlarından Tek Satır Seçim Aracı’nı (Single Row Marquee Tool) seçin. Bu araç, sadece 1 piksel yüksekliğinde olan bir satırı seçebilmenizi sağlar. Aracı seçtikten sonra gürültülü alanda herhangi bir yere tıklamanız yeterli.

photoshop-barkod-yapimi

4) CTRL + T‘ye basın, transform aracı aktifleşecek. Satırın tam ortasına mouse’u getirdiğinizde biri aşağı diğeri yukarı bakan iki ok göreceksiniz. O işareti gördüğünüzde mouse’un sol tuşunu basılı tutun ve yukarı doğru sürükleyin. Aynı şeyi, aşağı doğru sürükleyerek tekrarlayın. Aşağıdaki gibi bir görsel elde edeceksiniz. Barkod’a benziyor değil mi?

photoshop-barkod-yapimi

5) Tekrar CTRL + D yaparak seçimi kaldırın. Barkodlarda, en altta kenarlarda bu şeritler daha uzun olur, ortadaki kısımlarda ise daha kısa olur. O yüzden, M tuşuna basarak Dikdörtgen Seçim Aracı‘nı aktifleştirin ve aşağıdaki görseldeki gibi bir kısmı silin. Bunun için, alttan küçük bir dikdörtgen seçtikten sonra Düzenle > Temizle (Edit > Clear) yapmanız yeterli.

photoshop-barkod-yapimi

6) CTRL + D yaparak seçimi kaldırın. Şimdi sıra geldi rakamları yerleştirmeye. T tuşuna basarak Yatay Yazım Aracı’nı (Horizontal Type Tool) aktifleştirin. Şeritlerin alt kısmına tıklayın. Rakamları eklemeden önce üst menüden Pencere > Karakter (Window > Character) yolunu izleyin ve aşağıdaki görseldeki ayarlamaları yapın.

photoshop-barkod-yapimi

7) Ayarları yaptıktan sonra rakamları yazın ve barkod görseliniz hazır :)

photoshop-barkod-yapimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: