Photoshop Efektleri – Bir Nesneyi Fotoğraftan Kaldırma

Bir süre önce bahsetmiştim Photoshop efektleri hakkında paylaşımlara başladığımdan. Hatta ilk paylaşımım olan saç rengini değiştirme efekti hakkındaki paylaşımımı bu başlıkta yapmıştım. Sıra şimdi ikinci paylaşımımda: Fotoğraftan bir nesneyi kaldırmak. Bir nesne dediysem, fotoğraftaki istemediğiniz bir kişiyi ya da başka bir nesneyi de kaldırabilirsiniz. Bu özellik yanlış bilmiyorsam Photoshop CS5 ile sunuluyor.

 

Bu efekt en etkili olarak arka planı karışık olmayan ve birbirine yakın renkler arasında olan görsellerde uygulanıyor. Mesela bir deniz kenarı, bir manzara resmi gibi.. Aşağıdaki orjinal fotoğrafa bakarsanız, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

 

Orjinal Fotoğraf:

 

Efekt uyguladıktan sonra:

 

Şimdi gelelim uygulama kısmına :)

1) Öncelikle fotoğrafın bu efekti uygulamaya uygun olup olmadığını değerlendirin. Söylediğim gibi, bu efekti başarılı bir şekilde uygulamanız için kaldırmak istediğiniz nesnenin arka planı karışık olmamalı ve renkleri birbirine yakın olmalıdır.

2) Resminizi Photoshop ile açın. kaldırmak istediğiniz nesnenin etrafını kalem aracıyla işaretlemeye başlayın. Kaldırmak istediğiniz nesnenin sınırlarına çok yakın ya da çok uzak seçim yapmamalısınız. Örnek olarak aşağıdaki resmi inceleyin:

 

3) Kalem aracını kullanarak, tek mouse tıklarıyla yaptığınız seçimi, seçim alanınızı tamamlamak için başlangıç noktanızla birleştirin.

 

4) Seçtiğiniz alana sağ tıklayın ve açılan menüde “Seçim Yap (Make Selection)” seçeneğini seçin. “Geniş yumuşatma yarıçapının (Feather Radius)” sıfır olması önemli, gerisini olduğu gibi bırakın. Nesnenizin etrafında aşağıdaki gibi siyah beyaz çizgiler çıktığında seçimi yaptınız demektir.

 

5) Üst menüden sırasıyla “Düzen > Dolgu (Edit > Fill)” seçeneklerini seçin. Açılan pencerede ilk açılır menüde “İçeriğe Uygun (Content Aware)”, hemen altındakindeyse “Normal” seçeneğinin seçili olduğuna ve opaklığın (opacity) %100 olduğundan emin olun. Örnek görsel:

 

6) Sadece bu adımları uyguladığınız zaman orjinal resmimiz aşağıdaki gibi olacak:

 

Programı İngilizce kullananlar da olabilir diye düşünerek açıklamalarda İngilizce’lerini de yazdım.

Ben yeni öğrendim bu efekti, gerçekten de hoşuma gitti ve çok başarılı :) İşinize yaraması dileğiyle..

18 thoughts on “Photoshop Efektleri – Bir Nesneyi Fotoğraftan Kaldırma

 • 13 Ekim 2015 at 18:55
  Permalink

  bi fotografta acil bi nesne kaldırmam lazım lütfen

  Reply
 • 13 Ekim 2015 at 18:54
  Permalink

  merhabalar..ya ben indiremedimde bana yardımcı olurmusunuz

  Reply
 • 30 Ekim 2013 at 20:13
  Permalink

  süpersin devamını bekliyorum ;)

  Reply
 • 11 Ocak 2013 at 20:20
  Permalink

  Çok Teşekkürler işime yaradı :)

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: