Photoshop Efektleri – Fotoğrafa Gerçekçi Sis Ekleme

Selamlar,

Photoshop’la yeni yeni ilgilenmeye başlayan birisi olarak, karşılaştığım ve öğrenmeye çalıştığım şeyler gerçekten beni şaşırtıyor :) Resimlere efektler eklemek, onları resim düzenleme programlarıyla değiştirmek her zaman ilgi çekici olmuştur. Photoshop’la fotoğraflara efektler vermekse bir süre sonra bir tutku haline geliyor :)

Bu yazımda sizlere bir fotoğrafa nasıl sis efekti verebileceğinizi anlatacağım. Fazlasıyla gerçekçi görünüyor! Başlayalım o zaman..

 

1) Uygun bir fotoğraf bulun ve Photoshop’ta fotoğrafı açın. (uygun fotoğraftan kastım, günlük güneşlik havada sis olmaz, daha bulutlu ve güneşsiz bir resim seçmelisiniz!) Ben aşağıdaki görseli kullanacağım:

Görselin son hali de böyle olacak:

2) Katmanlar sekmesinin alt kısmında yarı siyah yarı beyaz küçük bir daire göreceksiniz, üzerine geldiğinizde “Yeni bir dolgu veya ayar katmanı oluştur” yazısı çıkacak, ona tıklayın. Açılan menüde Ton/Doygunluk seçeneğini seçin. Açılan pencerede Ton:0, Doygunluk:-100, Açıklık:+100 olarak ayarlayın. Resminiz kaybolacak ve tamamen beyaz bir görsel elde edeceksiniz, endişelenmeyin, devam edin :)

3) Varsayılan ayar seçeneklerini aktifleştirmek için D tuşuna basın. Sonrasında G tuşuna basarak Degrade Aracı‘nı aktifleştirin. Üst kısımdaki Degrade kontrol menüsü aşağıdaki gibi gözükmeli:

4) Katmanlar sekmesinde iki tane yan yana küçük resim göreceksiniz, beyaz olanın üstüne bir defa tıklayın. Degrade aracınızı seçtiniz ve yukarıdaki görselde olduğu gibi düzenlemeleri yaptınızsa resminizin (şu aşamada tamamen beyaz görünüyor!) en altına mouse ile tıklayın ve mouse’u bırakmadan en üste kadar sürükleyin. Sonuçta aşağıdaki gibi bir görsel elde edeceksiniz.

5) Eğer çok yakınlarda bir objeniz varsa, mantık olarak sisin onu etkilememesi gerekir. Bu düzeltmeyi yapmak için B tuşuna basarak Fırça Aracı‘nı etkinleştirin ve mümkün olduğunca büyük ve yumuşak uçlu bir fırça seçin. Şu aşamada aktif ön plan renginiz siyah olmalıdır, bunu araçlar menüsünün alt kısmındaki ön/arka plan renk ayarından kontrol edin. Sisten arındırmak istediğiniz bölgeyi seçtiğiniz fırça ile temizleyin.

Efekt işlemini burada bırakabilirsiniz, yeterince gerçekçi bir sis efekti verdiniz şu aşamada. Ama aşağıdaki adımları izlerseniz, daha da gerçekçi bir efekt vermeniz mümkün.

6) Katmanlar sekmesinde, Arkaplan ve Ton/Doygunluk katmanlarının arasına yeni bir katman ekleyin. M tuşuna basarak dikdörtgen seçim aracını aktifleştirin. Üst kısımdan Geçiş Yumuşatma’yı 30px olarak ayarlayın. Resminizde orta uzaklıkta olarak tanımlanabilecek kısmı (ne çok yakın, ne çok uzak!) mouse’unuzun yardımıyla seçin.

7) Üst Menü’den Filtre > Görüntüyü Oluştur > Bulutlar yolunu izleyin. Seçimi kaldırmak için CTRL+D kombinasyonunu kullanın.

8) Katmanlar sekmesinden, sonradan eklediğiniz katmanın üzerine sağ tıklayın ve Karıştırma Seçenekleri‘ni seçin. Aşağıdaki görselde iç kısımdaki dörtgen şeklin içindeki siyah objeye ALT tuşuna basılıyken mouse’unuzla bir defa tıklayın. Obje ikiye ayrılacak, sağda kalan parçayı mouse’unuzla en sağdaki beyaz objeye kadar sürükleyin.

9) Tamam‘a tıklayın. Bu aşamada görseliniz aşağıdaki gibi ya da benzer bir şekilde gözükecektir:

Efekt uygulama işlemini bu aşamada da bırakabilirsiniz, gayet tatmin edici bir görüntü elde edeceksiniz. Ama son bir dokunuş için:

10) Katmanlar sekmesinde Ton/Doygunluk katmanı seçiliyken Düzenle > Dönüştür > Perspektif yolunu izleyin. Aşağıdaki gibi bir şekil elde edene kadar köşeleri sürükleyin.

11) Enter tuşuna ya da programdaki onaylama tuşuna basın. Düzen > Dönüştür > Ölçek yolunu izleyin ve üst menüden Genişlik değerini 1000% olarak değiştirin. Enter tuşuna basın. Görselimizin son hali aşağıdaki gibi olacak:

İşinize yaraması dileğiyle :)

10 thoughts on “Photoshop Efektleri – Fotoğrafa Gerçekçi Sis Ekleme

  • 29 Aralık 2011 at 22:21
   Permalink

   Tüm görseller sorunsuz yükleniyorlar.

   Reply
 • 04 Aralık 2011 at 16:38
  Permalink

  güzel anlatım olmuş keşke 2 hafta önce paylaşsaydınız bi resme sis efekti vermek istiyordumda sonradan arkadaş halletti :D

  Reply
  • 03 Aralık 2011 at 21:58
   Permalink

   Aklımda yoktu, ama yazdım bi kenara :) Uygun ve güzel bir kaynak bulursam bi anlatım da onun için yazarım.

   Reply
 • 02 Aralık 2011 at 19:36
  Permalink

  Gerçekten cok güzel teşekkürler.

  Reply
 • 01 Aralık 2011 at 16:05
  Permalink

  Anlatım için tşk ederim güzel bir anlatım olmuş

  Reply
 • 01 Aralık 2011 at 00:47
  Permalink

  Yine photoshopla ilgili çok yararlı bir yazı olmuş, döktürmüşsünüz, teşekkurler

  Reply
  • 01 Aralık 2011 at 15:01
   Permalink

   İşe yaraması dileğiyle :)

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: