Photoshop Efektleri – Fotoğrafı Çoklu Renklendirme

Photoshop hakkında uzun zamandır bi anlatım yapmamıştım, bu anlatımla harika bir dönüş yapmaya karar verdim! Fotoğraflarınıza, bu anlatımdan sonra, çok güzel görünen çoklu renklendirme efektini verebilirsiniz. Bu efekt sonrasında fotoğraflarınız çok daha ilgi çekici ve görsel açıdan çok daha kaliteli hale gelecektir. Aşağıda, örnek fotoğrafın efekt öncesi ve efekt sonrası halini görebilirsiniz :) Efektin mantığı çok basit; fotoğrafımızı farklı parçalara bölüyoruz ve her bir parçanın doygunluk/renk ayarını değiştiriyoruz. Böylece çok renkli bir fotoğraf elde etmemiz mümkün hale geliyor.

Efekt Öncesi:

Efekt Sonrası

Anlatıma başlayalım o zaman :)

1. Adım

Öncelikle, resminizin renkli ya da siyah-beyaz olmasının bir önemi yok, her iki durumda da efekti uygulayabilirsiniz. Efekti aldığım blogdaki görsel siyah-beyaz olduğu için ben de aynı görseli değiştirmeden kullanıyorum. İlk adım olarak fotoğrafımızı 4 parçaya bölmemiz gerekli (ya da daha fazla, tercih sizin!). Bunun için Görünüm > Yeni Kılavuz (View > New Guide) yolunu izleyin ve açılan pencerede Yönlendirme (Orientation) olarak Dikey (Vertical) seçin, Konum (Position) yerine de 25% değerini girin. Bu değer, kılavuzu fotoğrafın soldan %25’ine gelecek şekilde yerleştirecek. Ben anlatımda fotoğrafı 4 parçaya böleceğim için 25% değerini girdim, siz böleceğiniz parça sayısına uygun başka bir değer girebilirsiniz. İlk kılavuzu ekleme sonrası görünüm aşağıdaki gibi olacak:

2. Adım

Diğer kılavuzları da 1. adımı tekrarlayarak ekleyebiliriz. Burada tek fark, Konum (Position) değerimiz her kılavuz için farklı olmalı. 1. Kılavuz için önceki adımda 25% değerini girmiştik. 4e bölünecek olan bir fotoğrafta ikinci kılavuzu eklerken değeri 50% girmeliyiz. 3. için de 75% girdiğimizde fotoğrafımız 4e bölünmüş olacak.

3. Adım

Bölünmüş parçaları daha rahat bir sekilde seçebilmek için Görünüm > Yapışma Yeri (View > Snap To) yolunu izlemeli, Kılavuzlar (Guides) ve Belge Sınırları (Document Bounds) seçeneklerini seçili hale getirmeliyiz. Bu işlemi yaptıktan sonra Photoshop’ta M tuşuna basarak Dikdörtgen Seçim Aracı’nı (Rectangular Marquee Tool) aktif hale getiriyor ve en soldaki bölünmüş parçayı köşelerinden birinden başlayarak, mouse’u basılı tutarak seçiyoruz.

4. Adım

3. adımdaki seçimimizi yaptıktan sonra Katmanlar Sekmesi’nden, aşağıdaki görselde görüldüğü gibi Ton/Doygunluk (Hue/Saturation) katmanı oluşturuyoruz. Bu işlemden sonra da aşağıdaki ikinci görseldeki gibi bir görünüm elde edeceğiz.

        

İkinci görselde daire içine alınmış katman, 3. adımda yaptığımız seçimi temsil ediyor ve bu katman üzerinde yaptığımız her değişiklik sadece yaptığımız seçim üzerinden etkili olacak.

5. Adım

Önceki adımdaki Ton/Doygunluk katmanını oluşturduktan sonra, katmanlar sekmemizin hemen solunda küçük bir pencere belirecek. Bu pencerede Renklendir (Colorize) seçeneğini seçili hale getirerek, seçimimiz üzerinde renk değişikliği yapabiliriz. Deneyin, renk değişikliği sadece seçtiğiniz bölünmüş parça üzerinde etkili olacak!

Ton – Doygunluk ve Açıklık değerleri üzerinde, istediğiniz rengi elde edene kadar oynamalar yapın ve karar verdiğinizde bir sonraki adıma geçin.

6. Adım

Seçtiğimiz parçanın sadece rengini değiştirmemiz daha canlı ve kaliteli bir görünüm elde etmemizi sağlayacaktır. O yüzden, Katmanlar Sekmesi’nde Dolgu Katmanımız seçiliyken karıştırma modu olarak Renk (Color) seçeneğini seçiyoruz. Aksi takdirde renkle birlikte parlaklık, kontrast gibi değerler de değişecektir. Sadece rengini değiştirmeliyiz.

7. Adım

3. Adım’da ilk parçamızı seçmiş ve üzerinde işlem yapmıştık. O noktadan 7. Adıma kadar olan işlemleri diğer parçalar için tekrarlıyoruz. Tek değişen şey seçim yaptığımız alan; birinci parça üzerinde zaten işlem yaptık, şimdi ikinci parçayı seçin ve adımları tekrarlayın, sonra üçüncü parça ve son olarak dördüncü parça. Her bir parça için dilediğiniz renk değişimini 5. Adımdaki gibi gerçekleştirebilirsiniz.

8. Adım – Kılavuzları Temizleyelim

Her bir parça üzerinde renk değişimlerini gerçekleştirdikten sonra artık kılavuzlara ihtiyacımız yok, o yüzden Görünüm > Kılavuzları Temizle (View > Clear Guides) yolunu izleyerek kılavuzları kaldırabiliriz. Kılavuzları kaldırınca, renk geçişleri ya çok keskin görünecek ya da belli olmayacaktır. Bu sorunun önüne geçmek için de her bir parçamızın etrafına, renkleri daha belirgin hale getirmek için siyah bir kontur oluşturabiliriz.

9. Adım

Katmanlar sekmesinde en üstteki ton doygunluk katmanını seçin, katmanlar sekmesinin altından fx yazan butona tıklayın ve ardından da Kontur (Stroke) seçeneğini seçin.

Açılan menüde Boyut (Size) değerini 1 px, Konum (Position) değerini İç (Inside), Karışım Modu (Blend Mode)  olarak Normal, Opaklık (Opacity) değeri olarak 100%, Renk (Color) olarak da Siyah (#ffffff) seçin.

Gerekli seçimleri yaptıktan sonra Tamam (OK) butonuna tıklayın. Konturun etkisini fotoğrafınızda görebilirsiniz :)

10 Adım – Son Rütuş

Yapmamız gereken tek şey, 9. adımda oluşturduğumuz katman stilini diğer katmanlara da uygulamak. Bunun için 9. adımda üzerinde çalıştığımız katmana sağ tıklayıp çıkan menüde Katman Stilini Kopyala (Copy Layer Style) seçeneğini seçiyoruz. Sonrasında, fotoğrafın diğer parçalarına ait katmanları CTRL tuşuna basılı tutarak mouse ile seçiyoruz. Seçimin üzerine sağ tıklayıp Katman Stilini Yapıştır (Paste Layer Style) seçeneğini seçtiğinizde, efekt uygulamasını tamamlamış olacaksınız.

 

Güzel bir Photoshop efekti, işinize yaraması dileğiyle :)

3 thoughts on “Photoshop Efektleri – Fotoğrafı Çoklu Renklendirme

 • 27 Temmuz 2013 at 19:54
  Permalink

  Sabahdan beri googleda bunu arıyordum hocam teşekkürler çok ayrıntılı anlatmışsınız.

  Reply
 • 17 Ekim 2012 at 20:53
  Permalink

  Teşekkür ederim bunu öğrendiğim iyi oldu konuların güzel gerçekden photoshop u böyle böyle öğrenicez artık.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: