Photoshop Efektleri – Gerçekçi Yağmur Efekti

Özel bir kılıf kullanmadığı sürece hiç bir fotoğrafçı yağmur yağarken fotoğraf makinesini çıkarmak istemez, o kadar para verip aldığı makinenin 3-5 yağmur damlası yüzünden bozulması fena koyar adama :) Ama bu durum -amatör ya da profesyonel- hiç bir fotoğrafçı için fotoğraflarında yağmur kullanamayacağı anlamına gelmiyor tabi. Tam bu noktada Photoshop yetişiyor yardıma.

 

Bu anlatımı uygulayarak fotoğraflarınıza gerçekçi yağmur efektleri verebilirsiniz :) Tavsiyem, bu efekti havanın kapalı olduğu, yağmur öncesine benzer resimlerinizde kullanın.. Güneşli bir havada şakır şakır yağmur yağmaz, yağsa da makinenizin bunu algılaması zor olur :) Başlayalım o zaman!

 

Orjinal Görsel:

 

Efekt sonrası elde edeceğimiz görsel:

1. Adım

Efekt uygulamak istediğiniz resmi Photoshop ile açın. Sağdaki Katmanlar (Layers) sekmesinde resminizin olduğu katmanı göreceksiniz. O katmanın üzerine Sağ Tık > Katmanı Çoğalt (Duplicate Layer) yapın. Katmanlar sekmesi şu şekilde gözükecek (Background isimli katmanı çoğalttınız ve Layer 1 isimli katmanı elde ettiniz) :

2. Adım

Ön ve arka plan renklerini varsayılana döndürmek için D tuşuna basın. Birazdan ekleyeceğimiz bulanıklaştırma efektinin daha etkili ve doğru sonuç vermesi için görselimizin etrafına bulanıklaştırma efekti için biraz ekstra alan çizmemiz lazım. Bunun için C tuşuna basarak Kırpma Aracı‘nı (Crop Tool) aktifleştirin. Kırpma Aracı’nı kullanarak resmin tamamını seçin, köşe ve kenarlardaki noktalardan sürükleyerek kırpma alanını arttırın ve ekstra alanı çizin. Örnek görsel:

Çok fazla ya da çok az olmasın ekstra alan, görseldeki kadarı yeterli. Ekstra alanı Kırpma Aracı’yla seçtikten sonra ENTER‘a basın, görselinizin etrafında beyaz boş alan belirecek:

3. Adım

Şimdi, katmanlar sekmesinde üstteki sonradan çoğalttığınız katmana tıklayın ve aşağıdaki bölümden Yeni Katman Oluştur butonuna tıklayın.

Görselinizin görünümünde herhangi bir değişiklik olmadı, ama katmanlar sekmenizde en üste boş bir katman eklediniz.

4. Adım

Boş katmanımız seçiliyken ALT+BACKSPACE tuş kombinasyonunu kullanın ve boş katmanı siyah renkle doldurun. Görselimizin yerini şimdi tamamen siyah renk alacak, şimdilik :)

5. Adım

Üst menü çubuğundan Filtre > Parazit > Parazit Ekle (Filter > Noise > Add Noise) yolunu izleyin. Miktar olarak 150.00% seçin ve alt kısımdan Tek Renkli (Monochromatic) seçeneğini işaretleyin.

Yukarıdaki ayarları yapınca ENTER‘a basın.

6. Adım

Filtre > Bulanıklaştırma > Gauss Bulanıklığı (Filter > Blur > Gaussian Blur) yolunu izleyin. İhtiyacımız olan çok az bir bulanıklaştırma, o yüzden gerekli değeri 0.5% olarak girin:

7. Adım

ALT tuşuna basılı tutun, aşağıdaki görselde göreceğiniz butona sol mouse tuşuyla basılı tutun, sol tuş basılıyken menüden Düzeyler (Levels) seçeneğinin üzerine gelin ve mouse tuşunu bırakın.

7. adımı doğru bir şekilde uygularsanız aşağıdaki pencere karşınıza gelecek. Kesme Maskesi Oluşturmak İçin Bir Önceki Katmanı Kullan seçeneğini işaretleyin ve TAMAM‘a tıklayın.

8. Adım

Karşınıza Düzeyler (Levels) sekmesi gelecek ve grafik benzeri bir şekil göreceksiniz. Grafiğin hemen altında bir kaydırma çubuğu var, en solda siyah, en sağda beyaz ve ortada gri renkli slider’ları göreceksiniz. siyah ve beyazı isteğinize göre ortaya doğru sürükleyin, gri hep ikisinin ortasında kalacaktır. Aşağıdaki değerlere yakın değerler girmeniz yeterlidir.

Parazit eklediğiniz görsel bu değişiklikten sonra bol yıldızlı bir gökyüzü gibi görünecek:

9. Adım

Katmanlar sekmesinden parazit uyguladığınız katmanı seçin:

Filtre > Bulanıklaştırma > Hareket Bulanıklığı (Filter > Blur > Motion Blur) yolunu izleyin. Yağmurun düşüş açısını AÇI (Angle) değerini değiştirerek ayarlayabilirsiniz. Ben 60 derecelik bir ayarlama yapıyorum. Uzaklık (Distance) değerini de 50 civarı bir değer olarak girin.

TAMAM’a tıklayın.

10. Adım

9. adımdan sonra yağmur efektinizin temelini oluşturan parazitli katman, 8. adımdaki slider’ları kaydırdığınız miktara göre tamamen kaybolabilir. Böyle bir durumda Seviyeler katmanının solundaki grafik simgesine çift tıklayın ve açılan pencerede değerleri değiştirerek (siyah ve beyaz slider’ları kaydırarak) parazitli katmanın yağmur benzeri bir parazitlenmeye sahip olmasını sağlayın:

Yağmur benzeri parazitlenme derken şöyle bir görüntüden bahsediyorum, benzerini elde etseniz yeterli:

Yukarıdaki görselin kenarlarına bakarsanız bulanıklaştırma efektinin kenarlarda etkisiz kaldığını göreceksiniz. Anlatımın en başlarında Kırpma Aracı’nı kullanarak görselimizin etrafına ekstra alan çizmiştik, hatırladınız mı? Amacımız, kenarlardaki bu düzensizliği görselimizin dışında bırakmaktı :)

11. Adım

Katmanlar sekmesinden daha önce çoğalttığımız katmanın üzerine sağ tıklayın ve Pikselleri Seç (Choose Pixels)‘i seçin. Şimdi, parazitli katmanınızın içinde bir seçim alanı belirecek. Örnek Görseller:

Üst menüden Görüntü > Kırp (Image > Crop) yolunu izleyin. Seçimimizin dışında kalan alan silinecek, böylece düzensiz kenarlardan da kurtulmuş olacağız. Kırpma işleminden sonra seçimi kaldırmak için CTRL+D tuş kombinasyonunu kullanın.

Tek bir adım kaldı, o adımdan sonra gerçekçi yağmur efektiniz tamam olacak :)

Son Adım:

Katmanlar sekmesinden parazitli katmanın üzerine tıklayın, katmanlar sekmesinin sol üst kısmında bir açılır menü göreceksiniz, varsayılan olarak o açılır menüde NORMAL seçeneği seçilidir. Açılır menüden EKRAN (Screen) seçeneğini seçin ve işlem tamam :)

Adımlardaki ayarları değiştirerek istediğiniz gibi bir efekt vermek sizin elinizde. Kurcalayın, öğrenmek için meraklı olmak gerek :)

16 thoughts on “Photoshop Efektleri – Gerçekçi Yağmur Efekti

 • 12 Ağustos 2012 at 21:30
  Permalink

  teker teker bu belirtiğiniz işlemleri uyguladım harikalar oluyor gerçekten anlatım için çok teşekkür ederim. sağolun varolun

  Reply
 • 24 Şubat 2012 at 17:57
  Permalink

  Harika oldu bir tane resim çıkarttım. Bundan önce, resimlerin üzerine Kar, yağmur veya rüzgar efektleri uygulayan bir yazılım vardı :) kullanışlı ve kolay efektleri otomatik olarak veriyordu. Bulursam ekleyeceğim :)

  Reply
 • 26 Ocak 2012 at 21:07
  Permalink

  Çok tesekkürler, benim gibi bir photosopözürlüye bile bunu yaptirabildiniz :)))) sağolasiniz. Emeklerinize sağlık

  Reply
  • 26 Ocak 2012 at 22:08
   Permalink

   Estağfurullah :) rica ederim..

   Reply
 • 30 Aralık 2011 at 22:54
  Permalink

  çok teşekkür ederim bunu uygulamaya çalışacağım :)

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: