Photoshop Efektleri – Saç Rengini Değiştirme

Kategori: Photoshop - Yorum Yazın
Photoshop Efektleri – Saç Rengini Değiştirme

Photoshop ve Photoshop efektleri hakkındaki paylaşımlarımın ilki basit ve sıkça kullanılan bir efekt verme işlemi. Bugün, uygun fotoğraflarda saç renginin Photoshop kullanılarak nasıl değiştirilebildiğini resimlerle anlatacağım. Uygulaması kolay ve sonucu tatmin edici bir Photoshop düzenlemesi, hatta efekt verirken düzenleme işine gerektiğinden biraz daha fazla özenirseniz, orjinale yakın görseller elde edebilirsiniz :)

Öncelikle uygun bir görsel seçmeniz gerekli. Bu anlatımda kullanılacak görsel:

Ve yine bu anlatımda, yukarıdaki fotoğrafın en son hali şöyle olacak:

Başlıyoruz :)


1) Öncelikle dediğim gibi uygun bir resim gerekli.. Bu anlatımdaki yakın çekim resimde saçlar belli olduğu için ve geniş bir alanı kapladığı için, saç rengini değiştirme efekti kolayca uygulanabilir, efekt sonrası elde edilen görsel de doğal bir görünüme kavuşur.

2) Sol menüden Kalem Aracı‘nı seçin. Tek tıklamalar yaparak, saçın renk değişikliği yapmak istediğiniz kısmını seçin ve ardından seçimi aktifleştirmek için CTRL+SHIFT+ENTER kombinasyonunu kullanın. Bu kombinasyon sonrası seçtiğiniz alanın etrafında hareketli siyah-beyaz çizgiler gözükecektir.

3) Alan seçimini aktifleştirdikten sonra, seçili alanı clipboard’a kaydetmek için CTRL+C kombinasyonunu kullanın. Seçtiğimiz alanı az sonra kullanıcaz.

4) CTRL+SHIFT+N kombinasyonuyla tasarım dosyanıza yeni bir katman ekleyin, ve ardından az önce kopyaladığımız alanı bu katmana eklemek için CTRL+V tuşlarına basın. Eğer bu katman ana resminizin üzerinde farklı bir yerde gözükürse, seçimi yaptığınız alanın tam üstüne sürükleyin, seçim ile yeni oluşturduğunuz katmanın tam olarak üstüste olmasını sağlayın.

5) Üst menüden “Görüntü>Ayarlamalar>Varyasyonlar” yolunu izleyin. Karşınıza çıkan pencerede, saçın seçtiğiniz alanını istediğiniz renge getirmek için gerekli düzenlemeleri yapın (Tam ortadaki alan, saç üzerinde seçtiğiniz alanı; etrafındaki alanlarsa renk ekleme butonlarını içerir).

6) Renk değişikliğini yaptıntan sonra seçtiğiniz alanın kenarlarının, değiştirdiğiniz renk ve orjinal renk arasında keskin bir geçiş yaptığını göreceksiniz. Bunu düzeltmek için sol menüden Silgi Aracı‘nı seçin, üst silgi aracı menüsünden opaklık seçeneğini %20’ye düşürün ve Z tuşuna basarak keskin renk geçişlerinin olduğu bölgeye zoom yapın, böylece daha etkili bir düzenleme yapabilirsiniz.

7) Ve saç rengini değiştirdik :) Görselin son hali aşağıdaki gibi:

Eğer aynı yöntemlerle kırmızı renk efektini de uygularsanız, aşağıdaki gibi bir görsel elde edebilirsiniz:

Faydalı olması dileğiyle :)


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Photoshop Efektleri – Saç Rengini Değiştirme (9 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Kerem Zor dedi ki:

  ya şu photoshop derslerinize bayılıyorum :D çok iyi oluyor ve iyi anlatıyorsunuz. Bu derste çok hoşuma gitti teşekkürler :)

 2. Berkant KONAC dedi ki:

  Aradıgım birşeydi teşekkürler.

 3. androidsistem dedi ki:

  tam bayan kuaförleri için bu işler.

 4. agumrah dedi ki:

  güzel bir anlatım gerçekten. photoshop da püf noktalarınızı merakla beklemeye devam ediyoruz

 5. lefiero dedi ki:

  Güzel bir anlatım olmuş ., teşekkürler . Photosop hayallerimin tercümanı ya :)

 6. future dedi ki:

  Daha önce buna benzer birşeyi denemiştim fakat gerçekçi olmamıştı. Bunu deneyeceğim.

 7. Teşekkürler :) alakasız olcak ama OTDÜ de bölüm nedir ?

YORUM YAZIN


Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: