Photoshop Efektleri – Temiz ve Pürüzsüz Bir Yüz

Bir çok insan fotoğraflarda kötü çıktığından şikayet eder ve “Keşke biraz Photoshop bilsem de fotoğraflarımı iyileştirsem!” diye içinden geçirir.. Özellikle yüzün yakından çekildiği, ya da profilden çekilen fotoğraflarda istenmeyen lekeler, benler vesaire görünür ve dikkat çekici olabilir.. Ya da sadece, fotoğrafta daha pürüssüz bir cildimizin olmasını isteyebiliriz. Bu yazımda, bu kolay efekt hakkında bilgi vermek istedim.. Çok kısa sürede uygulayıp kısa sürede sonuç alabilirsiniz :)

Başlayalım

Ben aşağıdaki görseli kullanacağım:

1. Adım

Görselinizi Photoshop’ta açın. İşlem yapabilmek için, Görüntü > Mod > RGB Renk (Image > Mode > RGB Color) yolunun seçili olduğundan emin olun.

2. Adım

J tuşuna basarak Yama Aracı‘nı etkinleştirin. Düzeltmek istediğiniz kısmın etrafında aşağıdaki görseldeki gibi bir seçim yapın. Seçiminizi yaptıktan sonra Yama Aracı hala aktifken seçimin üzerine tıklayın ve seçili alanın dışında kalacak şekilde herhangi bir yöne sürükleyin.

3. Adım

Bir önceki adımı uyguladığınızda aşağıdaki gibi bir görsel elde edeceksiniz.

2. adımı, düzeltmek istediğiniz başka kısımlar varsa dilediğiniz kadar tekrarlayabilir ve kusurları giderebilirsiniz. Yukarıdaki görselde ikinci adımı bir kaç defa uygulayarak benleri temizlersek, aşağıdaki görseli elde edeceğiz.

4. Adım

Cilt rengi ve arkaplan üzerinde bir düzeltme yapmak fotoğrafı daha da iyileştirecektir. Bunun için CTRL + J kombinasyonuyla katmanı çoğaltın. Katmanlar sekmesinden yeni oluşturduğunuz katmanın seçili olduğunu kontrol edin ve L tuşuna basarak Kement Aracı‘nı (Lasso Tool) etkinleştirin. Aşağıdaki görseldeki gibi seçim yapın, seçiminizin kenarlarının vücuttan çok uzak ya da vücuda çok yakın olmamasına dikkat edin. Seçimi yaptıktan sonra CTRL + SHIFT + I kombinasyonuyla seçimi ters çevirin, Seçim > Değiştir > Geçişi Yumuşat (Selection > Change > Feather) yolunu izleyin ve değer olarak 20 px girin. Sonrasında klavyenizden DELETE tuşuna basın.

5. Adım

Katmanlar sekmesinden asıl resminizin olduğu katmanı seçin. Filtre > Bulanıklaştır > Gauss Bulanıklığı (Filter > Blur > Gaussian Blur) yolunu izleyin ve yarıçap değerini 4 px olarak girin.

6. Adım

4. adımda, sonradan oluşturduğunuz katmanı seçin ve CTRL + J kombinasyonuyla bir katman çoğaltması daha yapın. Katmanlar sekmesinin üst kısmından Karıştırma Modu‘nu (Blending Mode) Yumuşak Işık (Soft Light), Opaklık (Opacity) değerini de %60 olarak ayarlayın. Filtre > Bulanıklaştır > Gauss Bulanıklığı (Filter > Blur > Gaussian Blur) yolunu izleyin ve 2 px değerini girin. Ve bu kadar :)

Görselin son hali ilk haline göre çok daha kusursuz görünecek:

İşinize yaraması dileğiyle..

7 thoughts on “Photoshop Efektleri – Temiz ve Pürüzsüz Bir Yüz

 • 12 Şubat 2012 at 15:32
  Permalink

  resimdeki kız güzelmiş daha güzel bir hal aldı :D teşekkürler

  Reply
 • 08 Şubat 2012 at 20:58
  Permalink

  güzel bir anlatım olmuş, teşekkürler. pürüzsüz yüzlere merhaba.

  Reply
 • 07 Şubat 2012 at 23:35
  Permalink

  Bu özelliği ne zamandır arıyordum ama yeterli anlatım yoktu. paylaşım için teşekkürler Can.

  Reply
 • 07 Şubat 2012 at 19:48
  Permalink

  Ne kadar güzel anlatmışsın:) artık daha da yakışıklı çıkacağım resimler de :p Emeğin için teşekkürler :)

  Reply
 • 07 Şubat 2012 at 20:14
  Permalink

  bende bu yöntemi kullanıyorum işe yarıyor :)

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: