Photoshop’ta Fotoğrafa Gerçekçi Gözyaşı Efekti Ekleme

Uzun zamandır Photoshop’la ilgili bir anlatım yapmadığımı fark ettim ve popüler olan, kısa sürede tamamlanabilecek bir anlatım hazırlamaya karar verdim. Bu anlatım sonrasında herhangi bir fotoğraftaki herhangi bir nesneye (illa canlı olacak diye bir kural yok, değil mi?) gerçekçi gözyaşı efekti ekleyebilirsiniz.

Görselin Son Hali

photoshop-gozyasi-efekti

1. Adım

Görseli Photoshop’ta açın ve rahat çalışabileceğiniz kadar yakınlaştırma yapın. Sonrasında Kalem Aracı‘nı (Pen Tool, kısayolu P) seçin ve gözyaşının bıraktığı iz benzeri bir şekil çizin. Çizim esnasında çizgilerin düz olmamasına dikkat edin, aralara manevralar ekleyin, böylece daha gerçekçi bir gözyaşı görünümü elde edebilirsiniz. Kalem Aracı ile kapalı bir gözyaşı şekli elde ettiğinizde çizilen alan içine sağ tıklayın ve Seçimi Yap‘a (Make Selection) tıklayın, böylece çizdiğiniz alanı seçmiş olacaksınız. Aşağıdaki görseli örnek alabilirsiniz.

photoshop-gozyasi-efekti

2. Adım

Sağ kısımdaki Katmanlar (Layers) sekmesinin hemen altında açılır menü şeklinde gösterilen Katman Modu (Layer Mode) menüsünden Ekran (Screen) seçeneğini seçin. Eğer programı bu seçimi yapmanıza izin vermiyorsa, Katmanlar (Layers) bölümündeki Background katmanı üzerine sağ tıklayın ve Arkaplandan Katman (Layer From Background)‘u seçin.

3. Adım

Üst menüden Katman > Katman Stili > Karışım Seçenekleri (Layer > Layer Style > Blending Options) yolunu izleyin ve aşağıdaki görsellerde bulunan ayarları yapın.

photoshop-gozyasi-efekti

photoshop-gozyasi-efekti

photoshop-gozyasi-efekti

photoshop-gozyasi-efekti

photoshop-gozyasi-efekti

photoshop-gozyasi-efekti

4. Adım

Biraz daha görsellik katarak efekti daha gerçekçi bir hale getirmemiz lazım. Kurşun Kalem Aracı’nı (Pencil Tool, kısayolu B) seçin, boyutunu 1-2 piksel olarak ayarlayın ve renk olarak beyaz seçin. sonrasında, aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi gözyaşının bazı noktalarına kurşun kalem aracıyla beyazlıklar ekleyin:

photoshop-gozyasi-efekti

Gözyaşının olduğu katman seçiliyken Filtre > Bulanıklık > Bulanıklaştır (Filter > Blur > Blur) yolunu izleyin. Az önce çizdiğiniz beyaz noktaların bulanıklaştığını göreceksiniz. Noktalar aşağıdaki gibi bir parlaklık hissi verecek hale gelene kadar bu işlemi tekrarlayın:

photoshop-gozyasi-efekti

İşlem bu kadar :)

photoshop-gozyasi-efekti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: