PİŞTİ

 

Pişti oyunu tamamen şans ve kartları takip etmeye dayalı bir iskambil oyundur. Pişti oyunu 52 adet kağıttan oluşan bir deste ile oynanır. Genellikle 4 kişi ile oynanan bir oyundur fakat 2 kişi ile de oynanabilmektedir. Oyunda yalnız başınıza oynayabilirsiniz ya da eşli olarak oynayabilirsiniz. Diğer iskambil oyunlarına oranla çok daha kolay bir mantığa sahiptir pişti oyunu. İlk başta desteden herkese dörder adet kağıt dağıtılır. Ortaya da dört adet kağıt konulur ve en üstteki kağıt açılarak oyun başlar. Yerdeki kağıdın aynısından elinizde varsa yere atarak kesmek denilen tabir ile yerdeki kartları alırsınız.

 

Pişti oynamak için illa ki kendinize bir oyuncu bile bulmanız yeterlidir ancak boş vakitlerinizde pişti oynamak isterseniz bu oyuncuyu bulmanız zor olabilir. İşte o zaman da internetten pişti oynatan sitelere girebilirsiniz veya pişti uygulaması indirerek bu oyunu oynayabilirsiniz. Gerçek zamanlı olarak ve gerçek insanlarla oynamak en zevklisidir. E tabi o kadar vaktiniz olmadığında ise internetten gerçek insanlarla ya da bilgisayara karşı pişti oynayabilirsiniz. Pişti oyunu hızlı oynanan bir oyun olduğundan her el çok hızlı bir şekilde tamamlanır. Bu sebeple vaktinizin nasıl geçtiğini anlamazsınız bile. Pişti oyununu son derece eğlenerek oynayacaksınız.

 

Pişti oyununda en fazla puanı oyunun adından da anlaşıldığı üzere “pişti” yaparak kazanabilirsiniz. Her pişti 10 puan sayılmaktadır. Bunun yanı sıra yerden topladığınız kartların da puanları önemlidir. Örneğin As ve Vale kartı 1 puandır, Karo 10 kartı 3 puandır, Sinek 2 kartı ise 2 puandır. Diğer puanlar ise yerden en çok kart toplayan kişi 3 puan kazanır. Vale ile pişti yaparsanız eğer 20 puan kazanırsınız. Pişti oyunu aslında çok basittir ancak oyunu çok iyi takip ederseniz ve biraz da şansınız varsa kesinlikle kazanan siz olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: