Psikoloji İle İlgili Filmler – 3

Kategori: Film - Yorum Yazın
Psikoloji İle İlgili Filmler – 3

Serinin başlığını değiştirsem mi düşünmeye başladım çünkü her filmde psikolojiye dair bir şeyler görüyorum, ama yine de devam edelim : )

The Elephant Man (Fil Adam) – 1980

Psikopatoloji dersinde sık sık hatırlatılan “normal”in kesinlik belirtmeyen, sınırları değişken bir kavram olduğudur. Bu filmi izlerken (belki de derslere denk gelmesinin de etkisiyle) sürekli kulaklarımda yankılandı “normallik”.  Elephant Man’in sergilendiği sahnelerde, gözümün önüne akıl hastalarının sergilendiği fotoğraflar geldi. Belki psikolojik bir bozukluğu anlatmıyor ama, insanlığın bir hastalığını anlatıyor. Konuya gelecek olursak: Elephant Man deforme vücudu nedeniyle kötü bir yaşam sürmektedir, bir gün onu bir doktor bulur ve himayesi altına alır…

Sybil  (1976)

Sybil, adını uyarlandığı kitaptan almış bir filmdir (aslında mini-seridir). Bahsettiğim çoğu filmin aksine doğrudan psikolojik bir bozukluğu anlatır. Hollywood’un çok sevdiği, insanların da çok merak ettiği “Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu” (Çoklu Kişilik Bozukluğu) gerçek bir vaka üzerinden işlenir. Filmde terapist – hasta ilişkisini işleyen bol bol sahne görebilirsiniz.

Black Swan (2010)

Oldukça konuşulan bir film olduğu için izlemeyen var mıdır bilemiyorum, ancak çok sevdiğim diğer bir film. Görsellik ve müzik müthiş öncelikle. Konu, Siyah Kuğu ile Beyaz Kuğu’yu oynayacak olan Nina’nın kendini keşfetmesi üzerine: İçindeki siyah ile beyazı, özellikle de siyahı bulmak için iç yolculuğa çıkan Nina, Natalie Portman’ın Oscar’lık performansıyla bizi etkisi altına alıyor.

The Blind Side (Kör Nokta) – 2009

Bu filmi izlerken hümanist psikologların kuramları geçti hep aklımdan. Film, gerçek bir öyküye dayanıyor: Oldukça yoksul olan Michael Oher’in Amerikan Futbolu’na uzanan yolculuğu, bu yolculukta ona eşlik eden harika bir kadın ve harika bir aile…

Sizi mutlu edecek, hayata bağlayacak filmlerden biri.

Prisoners (Tutsak) – 2013

Öncelikle oyunculuklar açısından kesinlikle önerdiğim bir film. İki küçük kızın kaçırılmasıyla başlayan, gerilimli, gizemli olay örgüsü ile oldukça sürükleyici. Kızını kurtarmak isteyen bir babanın neler yapabileceğini, ne kadar ileri gideceğini gösteren, bize de sorgulatan bir film. İzleyince anlayacaksınız, sizi çok düşündürecek bir çok şey hakkında… İyi ve kötü hakkında, aradaki ince çizgi hakkında…

One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Guguk Kuşu) – 1975

Bu filmde Jack Nicholson’ın müthiş oyunculuğu ile bir akıl hastahanesine konuk oluyoruz… Psikoloji ile ilgili film deyince akla ilk gelenlerden biri olan Guguk Kuşu, aynı adlı romandan uyarlamadır.

Intouchables (Can Dostum) – 2011

Bu listeyi yaptığım her filmi önerdiğimi biliyorum ama, tekrar söylemeden edemeyeceğim: Bu filmi kesinlikle izlemelisiniz! Gerçek bir öyküye dayanıyor, oldukça neşeli, akıcı, ilham verici. Boyundan aşağısı felç olan Phillippe ile yardımcısı olarak çalışan Driss’in dostluğunu konu alan film, insanın içini umutla dolduruyor.
Kaynak: imdb.com

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN


Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: