Robot Teknoloji Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Robotik kelime olarak, makine ve uçak mühendisliği ile birlikte elektronik, mekatronik, bilgisayar ve kontrol mühendisliklerinin birlikte  yaptıkları bir çalışma alanıdır. Yazılım tarafından yönetilen ve faydalı amaçlar için değerler üreten makinelere robot denilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de robotik çok ilgi görmektedir. Robotik, ülkemizde Mekatronik adıyla anılmaktadır. Bu adla üniversitelerde robotik bölümleri açılıyor ve doktora seviyesine kadar eğitimler veriliyor. Genel bir kavram olarak açıklayacak olursak robotik, insanların rahatı ve huzuruyla alakalı temel olgularda ve uygulama niteliğinde, ilkesel seviyede farklılıklara yol açacak bilimsel bir adımdır. Bu teknoloji, Robotistan sitemizde her açıdan daha ayrıntılı ve detaylı şekilde açıklanmaktadır.

Robot Teknolojisinin Tarihçesi

Robot teknolojisi, günümüzde hala gelişmekte olan birçok teknolojik ve bilimsel kavramların, robot adı verilen teknolojik şeyler üzerinde bütünleşmesini içermektedir. Robotik teknolojinin ilk çalışmalarını yapan kişi Ktesibius’ tur. Bu isim aynı zamanda sibernetik biliminin de kurucusudur. Onun ardından gelen isim ise, El-Cezeri’ dir. Cezeri, kendisinden önce yaşamış mucitlerin çalışmalarını geliştirerek, dünyaya birçok yenilik kazandırmıştır. Avrupa’ da Al-Jasar olarak tanınmaktadır.

18 ve 19. Yüzyıllarda Avrupa’da Robotik Kavramı

Robotlar bu dönemde daha fazla eğlence amaçlı olarak, lüks saraylarda kullanılmaktaydı. Osmanlı sarayı için yapılan ilk robot, Baron Van Kempelen tarafından yapılmış bir satranç oynayan adam ottomatıydı. Bu robot aynı zamanda Moskova ve Viyana’da ki alanlarda da sergilenmiştir. Yine o dönemlerde yaşamış Charles Roberts’ in geliştirdiği robot örneklerinin ise hangi yıl yapıldığı bilinmiyor, fakat 19. Yüzyılda yayına sokulan bir kitapta resimleri mevcuttur.

Endüstriyel robot tanımı ve tipleri şu şekilde sınıflandırılmaktadır; üç ya da daha çok programlanabilir ekseni bulunan ve endüstriyel uygulama alanlarında kullanılan, yeniden programlanmaya müsait, hareketli ve uzayda sabitlenmiş bir manipülatördür. Robotik teknolojiye meraklıysanız, Robotistan sitemizi ziyaret ederek bu konuda çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. İyi ve güzel amaçlarla kullanıldığı zaman, teknolojinin insanlığa sağlayacağı yarar ve imkanları değerlendirmeniz dileğiyle…

Eklenme: 04-11-2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: