SAĞLIKLI DİYET

Sağlıklı yemek yeme alışkanlığı kazanmak düşünüldüğü kadar zor ve kısıtlayıcı zor değildir. Sağlıklı beslenmede temel adımlar sebze, meyve, tahıllar ve baklagil tüketimini arttırmak, yağlı besin tüketimini azaltmaktır.

SAĞLIKLI DİYET YAPMANIN 8 KOLAY YOLU

  1. Çeşitli besin değerlerine sahip gıdalar tüketme: Çeşitli besin tüketmek sağlıklı diyet yapmanın en önemli adımıdır. Çünkü farklı besin gruplarını tüketmek hem daha lezzetli hem de sağlımız açısından önemlidir.
  2. Porsiyonları kontrol altında tutmak: Sebze yemeklerinde porsiyon kontrolüne gerek kalmaz ama yağ oranı yüksek olan besinlerde porsiyon kontrolü önemlidir.
  3. Tahıl tüketimini arttırmak: İçinde tahıl bulunan besinleri tüketmek sağlıklı diyet yapmada önemlidir.
  4. Balık tüketimini arttırın: Balığın içinde büyük miktarda fosfor olduğundan dolayı sağlıklı diyetlerde önemli bir besin kaynağıdır.
  5. Hayvansal Yağ tüketimini azaltın: Kilo alımını sınırlamak için, yağsız et, derisiz tavuk ve yağsız veya az yağlı süt ürünleri seçin.
  6. Sodyum tüketimini azaltıp, potasyum tüketimini arttırın: Potasyum bakımından zengin besinlere örnek olarak turunçgiller, muz, patates, fasulye ve yoğurdu verebiliriz.
  7. Günde en az 3lt.su tüketin: Sağlıklı diyet yapmak isteyenlerin günde en az 3lt su içmesi gerekir su içimi yağ yakımını kolaylaştırır ve toksinlerin vücuttan atılmasında yardımcı olur.
  8. Tuz kullanımını azaltma: Aşırı tuz kullanımı hem vücudumuz için hemde sağlıklı diyet yapabilmemiz için sakıncalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: