Samsung Galaxy S5 Nasıl Root Edilir?

Geçtiğimiz ay içerisinde raflarda yerini alan Samsung Galaxy S5 modelinin nasıl root edileceğine dair beklentiler sonuçlandı – XDA Developers ekibinin en güçlü isimlerinden biri olan chainfire adlı geliştirici, bu beklentilere cevap verdi.

Root Etmek Nedir?

Duymuş ve merak etmiş olabilirsiniz: Android’li Telefonu Root Etmek

Samsung Galaxy S5 Nasıl Root Edilir?

HER ŞEYDEN ÖNCE: Root işlemi, telefonunuzu garanti kapsamı dışına çıkarır ve bilinçsiz bir root işlemi telefonunuzda geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. Uygulama sırasında oluşabilecek tüm sorumluluk size aittir. Ben kendi telefonlarımı bugüne kadar 4 defa rootladım; önemli olan internette doğru bilgiyi araştırmak ve onu uygulamak.

HER ŞEYDEN ÖNCE 2: Bataryanız en az %60 dolu olsun.

1) Öncelikle aşağıdaki dosyaları, adlarının üzerine tıklayarak bilgisayarınıza indirin. Root işlemi için Windows kullanan bir bilgisayara ihtiyacınız olacak, diğer işletim sistemlerinde bu yöntem çalışmaz.

CF-Root (Tıklayın, ülkemizde satılan S5’lerde SM-G900F versiyonu kullanılıyor, onu indirin)

USB Sürücüleri

2) İndirdiğiniz CF-Root dosyasındaki sıkıştırılmış içeriği masaüstü dizininize çıkarın (sıkıştırılmış dosyadan çıkarılan Odin uygulaması çalışmazsa/yoksa — Odin uygulamasını indir)

3) Cihazınızda Ayarlar > Diğer > Geliştirici Seçenekleri yolunu izleyin ve USB Hata Ayıklama Modu’nu seçili hale getirin. Sıkıştırılmış dosyanızın içerisinden masaüstünüze çıkarttığınız klasördeki Odin uygulamasını çalıştırın (ya da 2. adımda verilen linkten indirdiğinizi, fark etmez).

4) Galaxy S5’inizi kapatın, cihaz tamamen kapandıktan sonra pili çıkarın, 10 saniye bekleyin ve tekrar yerine takın. Ses Kısma + Home + Açma/Kapama tuşlarının 3’üne aynı anda basılı tutun. Telefonunuz yükleme modunda açılacak. Warning!! başlıklı uyarı mesajı görünürse, Ses Açma butonuna tıklayın. Ardından, telefonunuzu USB ile bilgisayarınıza bağlayın. USB bağlantısı sonrasında bilgisayarınıza bazı sürücü yüklemeleri yapılıyor olabilir – Bu yüklemelerin bitmesini bekleyin ve 5. adıma geçin.

5)  Telefonunuz ve Odin uygulaması arasında bağlantı kurulduktan sonra Odin uygulamasındaki AP bölümünde “CF-Auto-Root-klte-kltexx-smg900f.tar” dosyasını ekleyin. Bu dosya, masaüstünüze çıkardığınız CF-Root.zip sıkıştırılmış dosyasının içindeydi; dosyayı bulmak için masaüstünüzdeki ilgili klasörün içeriğine bakın. Auto-Reboot ve F. Reset Time seçenekleri seçili olmalı, diğer seçenekler seçilmemiş durumda olmalılar:

6) START butonuna tıklayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. İşlem tamamlandığında telefonunuz yeniden başlatılacaktır.

Root işleminden sonraki ilk açılış biraz uzun sürebilir, sabredin. Açılıştan sonra SuperSU uygulaması yüklenecek ve telefon bir kez daha yeniden başlatılacaktır. Sonrasında ise işlem tamam.

Keyifle kullanın :)

2 thoughts on “Samsung Galaxy S5 Nasıl Root Edilir?

 • 27 Aralık 2015 at 15:18
  Permalink

  merhaba kolay gelsın ben samsung s5 g900fq modelc chazıma 2 gun önce root yaptım hicbi bilgim yok tu root hakkında yanlış yukleme yaptım galıba g900f i yuklemişim ama calışıyordu freedoom u yukledım ilk play store gıttı sonra freedoom u kaldırdım root u da kaldırdım telefon kafayı yedi sistem uı durduruldu dıyor ekran sıyah oluyor guncelleme yapmıyor fabrıka ayarlarına dondum kac defa olmadı telefonu kapatıp sıstemden resetledim yıne olmadı yenıden root atmaya calıştım usb den baglanamadım telefona download a gıremıyorum yardımmcı olur musunuz…..

  Reply
 • 23 Temmuz 2015 at 19:46
  Permalink

  güvenli modda baslatıgımda ekranda secure dowload : enable yazıyor bu yuzden rott atamıyorum sanırım bunu nasıl kapata bilirim

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: