SEO Nedir, Ne İşe Yarar?

İngilizce olarak Search Engine Optimization kelimelerinin ilk harflerinin kısatılmasından oluşan SEO Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu olarak adlandırılmaktadır. İnternet üzerinde aradığımız bilgilere ulaşmak için sıklıkla kullandığımız arama motorları ile ilgili istatistikleri, analizleri inceleyen bu yöntem sayesinde siteler arasında farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir kelime ile arama yapıldığı zaman arama motorları o kelimeye ilişkin detayları içeren siteleri farklı şekillerde sıralayarak ortaya koymaktadır. İşte bu sıralamanın nasıl olacağı konusunda Google gibi arama motorlarının verilerini kullanarak yapılan çalışmalar sonucunda sitelerin üst sıralarda yer alması sağlanmaktadır. Tüm bu çalışmaların hepsine bir SEO adı verilmektedir. Bu çalışmaları yapmak isteyen kişiler için seo eğitimi veren pek çok yer bulunmaktadır.

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motorları pek çok bileşenin dikkate alınması ile siteleri sıralayan farklı siteler olmaları sebebi ile SEO çalışmalarında her zaman başarıya ulaşılması gibi kesin bir durum söz konusu değildir. SEO hizmeti almak isteyen kişilerin bu doğrultuda üst sıraları garanti eden SEO firmalarından uzak durması gerekmektedir. Ancak SEO çalışmaları ne kadar kusursuz ve başarılı şekilde yapılırsa o kadar etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken temel olarak üç farklı başlık bulunmaktadır.

  • Sitelerin yapısının kullanışlı olması
  • Farklı sitelerle aradaki farkın belirgin düzeyde artırılarak iyileştirilmesi
  • İnternet kullanıcılarına hitap eden bir site oluşturulması

Tüm bu temel noktalara vurgu yapılarak verilen bir seo eğitimi sonrasında yeterli çalışmalar kaliteli şekilde sürdürüldüğü takdirde başarıya ulaşmak sürpriz olmamaktadır. Çünkü kullanışlı bir yapıya sahip site arama motorları tarafından kolaylıkla tespit edilebilmekte ve kullanıcıların daha iyi bir hizmet almasına olanak sağlaması ön görüldüğünden dolayı bu site üst sıralara çıkmaktadır. Bunun ardından özellikle rakip sitelerle rekabet etmede bazı farkların ortaya çıkması için içeriklerin iyileştirilmesi gerekmektedir. Çünkü benzer anahtar kelimeleri aratarak yapılan aramalar sonrasında karşılaşılan siteler içinden kullanıcıların sizin sitenizi tercih etmesini sağlamak veya sitenizde uzun süre kalmasını sağlamak önem taşımaktadır. Bütün bu püf noktalar seo eğitimi ile geniş çaplı olarak size verilmektedir. Bunun yanı sıra arama motorlarının en dikkat ettiği konuların başında gelen kullanıcı deneyimi konusu SEO firmaları tarafından en göz ardı edilen başlıktır. Bu özelliğe dikkat edilmesi haline kullanıcıların sitede ne kadar süre bulundukları, sayfada ne kadar kaldıkları, sitede ne kadar süre ile gezindikleri de önemli olmaktadır.

SEO ile İnternette Tanıtım Yapılabilecek Platformlar

Kaliteli bir seo eğitimi alınan SEO firması eğitim verdiği kişileri verilen hizmetlerin nasıl sağlandığı konusunun dışında bunların ne işe yaradığı ve hangi alanlarda nasıl kullanıldığı konusunda da bilgilendirmelidir. Öncelikle internet sitesinden para kazanmak isteyenler için yapılan SEO uygulamaları için firmaların SEO çalışmaları mutlaka internet üzerindeki reklam araçlarına bağlı olarak yapılmalıdır. Bu aşamada en fazla kullanıcı kitlesine sahip olan arama motoru olan Google, Adwords reklamları ile site sahiplerinin para kazanmasına olanak sağlıyor. Bunun yanında sosyal medyanın en etkili ve en çok kullanıcıya ulaşan araçlarından olan Facebook da reklamları ile sitenizi en iyi şekilde tanıtabileceğiniz alanlardır. Bu iki platformda siteler için yüksek fiyatlarla destek sağlasa da alınan sonuçlar açısından daha başarılı olmaktadırlar. Bunların yanında daha düşük fiyatlarla alınabilen hizmetlerden diğer sosyal medya araçlarının kullanımı, satış ortaklığı yöntemi ve yazılı görsel basında yapılan tanıtımlar da etkili olmaktadır. Tüm bu reklamların başarıya ulaşması için ise seo eğitimi alınarak yapılmış bir SEO çalışması son derece önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: