SEO Nedir? Neden Önemlidir?

SEO Nedir?

Web sitesi yöneticilerinin sıklıkla duyduğu bir terim olan SEO, İngilizce’de Search Engine Optimization kavramının kısaltmasıdır. Türkçe’si ise Arama Motoru Optimizasyonu‘dur. Arama Motoru Optimizasyonu, bir web sitesini arama motorları ve kullanıcılar açısından optimize etmeyi sağlayan site içi ve site dışı çalışmaların bütününe verilen addır.

Temelde 2 çeşit SEO çalışması vardır:

  • On-Page SEO: Web sitesi dahilinde yapılan SEO çalışmalarıdır. Kodlamaların düzeltilmesi, META etiketlerinin hazırlanması, URL yapılarının ayarlanması vs.
  • Off-Page SEO: Web sitesi haricinde yapılan SEO çalışmalarıdır. Link inşası ve sosyal medya entegrasyonu bu başlığa girer.

Her iki çeşit SEO çalışması da olmazsa olmazdır, ikisi de önemlidir.

SEO Neden Önemlidir?

SEO, ilk paragrafta da belirttiğim gibi arama motoru ve kullanıcılar açısından web sitenizi optimize etmeniz anlamına gelir. Kullanıcıların rahatlıkla ziyaret edebildikleri, arama motoru örümceklerinin rahatlıkla doğru içeriğe ulaşabildiği, arama motorlarının web siteniz hakkında kolayca bilgi edinebileceği bir web sitesi, yani SEO çalışması yapılmış bir web sitesi her zaman arama motorlarının gözünde değerli bir konumdadır. Arama motoru sizi severse, arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarsınız ve bu da daha fazla sayıda ziyaretçi demektir. SEO’nun temel önemi budur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: