SEO’da Backlink’in Önemi

Baclink ağı oluşturmak, web sitenizin SEO’su için en önemli konulardan biridir (SEO Nedir?). Bu linkler, sitenizin SEO’suna etki eder ve sonuçta sitenizin popülerliğini gösterir. Siteniz, diğer siteler tarafından ne kadar link alırsa o kadar önerilmiş anlamına gelir. Backlinklerin yararının olduğu başka bir sistem de Pagerank sistemidir (Pagerank Nedir? Neden Önemlidir?). 

Kaliteli Backlink Almanın Yöntemleri

Kaliteli backlink sahibi olmak konusunda birkaç öneride bulunmak istiyorum:

  • Sitenizin içeriğine bağlı olarak backlink alımı yapın. Bu işlem çok önemlidir. Konunuzla alakalı sitelerden backlink almanız, alakalı olmayan sitelerden aldıklarınızdan kat be kat değerlidir.
  • Kaliteli dizinlerden aldığınız linkler de çok önemlidir. Örneğin DMOZ’a kayıt olmanız, siteniz için çok değerli bir hareket olacaktır. (DMOZ Nedir?)
  • Sosyal imlemeyi iyi kullanın. Sosyal paylaşım sitelerinden aldığınız yorumlar ve yaplaşımlar SEO açısından değerlidir.
  • Kaliteli bloglarda ve forumlarda konu içeriğinizi ve adresinizi yazarak link alın. Bu linkler hem ziyaretçi çekecek hem de sitenizi aktifleştirecektir.
  • Pagerank değeri yüksek sitelerden link alın.  Bir sitenin Pagerank’ı ne kadar yüksekse, backlink aldığınızda sizin sitenize etkisi de o kadar fazla olacaktır.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Backlink, dediğim gibi SEO için oldukça önemli bir kavram. Ancak, sitenize backlink sağlarken de dikkat etmeniz gereken noktalar var.

  • Google’da banlı olan sitelerden backlink almanız, sitenizde bir etki yaratmayacaktır. İlk olarak bunu kontrol etmeniz gerekir.
  • Backlink aldığınız sitede çok fazla link çıkışı varsa, Google bu tarz siteleri sevmediği için yine size bir etkisi olmayacaktır. Link çöplüğü halinde olan sitelerden kendi web sitenize link almayın. Mesela örnek vermemiz gerekirse link çıkışı fazla olan toplist sitelerinden backlink almanız sitenizde etki yaratmayacaktır.
  • Gizli backlink veren sitelerden de link aldıysanız etkisini görmeyeceksiniz. Bu tip siteler yine Google tarafından etkili siteler kategorisine alınmayacaktır.
  • Backlink sisteminizi bir gün içerisinde değil, zamana bölerek yaymanız yararınıza olacaktır.
  • Sadece ana sayfaya backlink alımı yapmayın. Alt sayfalara da link alımı yapmanız daha etkili olacaktır.

Bu maddeleri uzun vadeye bölerek backlink çalışması yapın. Herhangi bir harici SEO çalışması, kısa vadede sitenize zarar verecektir. Bir anda yüklenmekten kaçının.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: