Silent Hill 2 İnceleme

Silent Hill oyunu , üstelik Double Helix gibi hayalgücünden mahrum , filmlerden malzeme çalan bir yapımcının değil , gerçek ve orijinal bir Silent Hill oyunu geliştirmek talep eden Çek Cumhuriyeti menşeili şirket Vatra Games gibi bir yapımcının geliştirdiği bir Silent Hill oyunu olunca yazmak kesinlikle kural oldu . Fakat yeniden de kısa keseceğimi şimdiden belirtiyorum , teknik konulara da kısaca değineceğim fakat daha bir sürü oyunun bir Silent Hill oyunu oynuyormuşsunuz hissini verip veremediğinden bahsedeceğim .

Silent Hill oyunlarını ucundan da olsa oynayanlar , serinin gerçekliğin onu gözlemleyen insan veya kişilerin psikolojisine yönelik değişmesi konusunu işlediğini bilirler . İlk Silent Hill çıktığında tabiki bunu anlayamamanız mümkündü çünkü Silent Hill iki gibi bu olayı apaçık gözler önüne seren yapımlar çıkmamıştı; buna bağlı olarak ara ara karakterin psikolojisine yönelik şekillenmiş bir oda veya bir mekan görmeniz oyunu hepten korkunç duruma getiriyordu ( Mason kızını ararken kablosu kesik telefonun çalması bunun için bir misal olarak gösterilebilir , orada karakter bir bilgi alma talepleri içerisinde meydana geldiği için telefonlardan birisi çalıyordu ) . Serinin öbür yapımlarıyla beraber bu gizem ağır ağır çözülmeye başladı , üçüncü oyunun kasabadak her şeyin nedenini apaçık anlatmasıyla esrarengiz gökyüzü tamamıyla ortadan kayboldu . Açık konuşmak gerekirse yapımcıların gerçek anlamda bizzat kendilerini bacaklarından vurdukları oyundur Silent Hill 3 . Her ne civarı yaratıcılık mananında ilk ve bilhassa şu anda kült statüsünde meydana gelen iki. oyuna yaklaşamasa da serinin sıkı oyunlarından birisidir fakat şayet bir birşey olacaksa Silent Hill’in nihai oyunu olması gerekli olan oyundur . Bu Team Silent’ın senaryo mananında yaptığı en kocaman hatadır bana kalırsa .

O aşama Silent Hill oyunlarının yapımından sorumlulukları olan meydana gelen , öbür projelerde dikiş tutturamamış elemanlardan oluşturulmuş Team Silent’da bunu farketmiş olacak ki Silent Hill: The Room’u tamamıyla çeşitli bir konseptte inşa etmeye hüküm verdiler: Oyunun kocaman çoğunluğu bir odanın içerisinde geçecek , harici dünyayla banyoda açılan bir delikten geçerek bağlantı kuracaktık . Bana kalırsa harika ama sıkı işlenememiş bir konseptti , odanın içerisinde o klostrofobik ve ürkütücü havayı yaratmayı başarmışlar fakat harici mekanların tasarımı ve evrensel atmosfer dair çok bir çuvallamışlardı . Bu tartışılabilir ama bana kalırsa sıkı Silent Hill oyunlarındandı The Room , Team Silent aracılığıyla tasarlanmış nihai oyundu ve her anlamda ardından geliyor olacak Silent Hill: Homecoming’den bir kaç mil ötedeydi ( ek olarak Silent Hill: Origins’i geçiyorum , o da fena bir Silent Hill oyunu değildi ama talep ettiğimiz zaman Otherworld’e geçip talep ettiğimiz zaman geriye gelebilme gibi oyunun gergin havasını tamamıyla yok eden kısımları vardı ) .

Gelelim Silent Hill: Homecoming’e… Şu Şekilde bir dönüp Homecoming’e verdiğim nota baktım da , hakikaten o nottan bir sürü daha düşük bir not doğruluk eden bir oyundu Homecoming , kocaman ihtimalle ilk kez bir Silent Hill oyunu incelemenin heyecanıyla bol keseden dağıtmışım . Karakterin psikolojisiyle alakası olmayan , tamamıyla hayran servisi uygulamak için konulmuş koca göğüslü hemşireler , konuyla hiç bir alakası olmayan Pyramid Head ve bir sürü alakasız yaratık… Özetle benim gibi hemen hemen 1000 sayfalık Silent Hill Plot Guide’ı kitap şeklinde bastırtıp boş vakitlerinde okumuş bir erkek için Silent Hill’den de , hayattan da soğuma sebebiydi Silent Hill: Homecoming . Yeniden de tüm saçmalıklara sabrederek oynadığımı , üstelik iki üç sahnenin gerçekten hoşuma gittiğini anımsıyorum . Belki de onlar da epeyce olağan sahnelerdir ama koca bir dışkı yığınının içerisinde bulunan altın paralar gibi parlıyorlardı .

Peki Downpour , Homecoming’in ağzımıda bıraktığı iğrenç tadı temizleyebilecek , bizi bir daha bu uğursuz kasabaya ısındırabilecek bir yapım mı? İşte , bu incelemenin tüm amacı bu suali cevap vermek .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: