Sosyal medya bağımlılığı

Sosyal medya, internet kullanımının yaygınlaşması ve internete bağlanmak için kullanılacak aletlerin ceplere girecek kadar küçülmesiyle birlikte insanları kendine bağımlı kılan ve sanal dünyalar üreten bir uygulamadır. Sanal ortamda her birey kendine hayal etiği bir profil oluşturmakta ve bu profilde istediği paylaşımlarda bulunabilmektedir. Buraya kadar düşünürsek bu uygulamanın insanlar için faydalı bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Ancak sosyal medyanın bir diğer uygulaması kişilerin yaptığı paylaşımları beğenme, yorum yapma, paylaşma imkânı veriyor olmasıdır. Paylaşım yapan birey yaptığı paylaşımın sosyal medyada beğenilip beğenilmediğini, yapılan yorumları merak eder ve sosyal medyadaki profilini daha sık ziyaret eder. Sosyal medya bağımlılığı bu noktada başlamış olmaktadır.

Sosyal medya bağımlılığı madde bağımlılığından farklı olarak kişiye fiziksel bir rahatsızlık vermemektedir. Ancak sosyal medya bağımlılığı kişilerde sosyal ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Adı sosyal olsa da sosyal medyanın bireyleri içinde bulunduğu ortamdan soyutladığı bir gerçektir. Ayrıca sanal ortamda bireyin az veya çok beğenilmesi bireyi etkilemektedir. Az beğenilen paylaşımlar bireyin kendini değersiz hissetmesine neden olurken paylaşımları çok beğenilen veya takipçileri çok olan bireyler hayali şöhrete kavuşur ve bu durum sosyal anlamda kişinin geçici arkadaşlıklar edinmesine neden olmaktadır.

Herkesin her şeyi söylemekte kendini özgür hissettiği bir dünyada sosyal medya her bireye kendi sesini duyurma imkânı verdiği için yoğun ilgi görmüştür. Sosyal medyanın yararlarını elbette göz ardı etmemek gerekir zira bilgi alışverişi açısından oldukça faydalı olmaktadır. Ancak sosyal medya bağımlılığı ciddi bir problemdir ve sosyal medya kullanan bireylerin bu konuda bilinçli olması gerekmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: