SPORCU BESLENMESİNDE KOMPLEKS AMİNO ASİTLER

 

            Her alanda yeterli beslenmenin sporcunun başarısını garanti ettiği söylenemez. Ancak dikkat edilmeyen beslenme özelliklerinin sağlık sorunları ortaya çıkaracağı söylenebilir. Bu nedenle sporcu beslenmesinde dikkat etmesi gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bu alanda beslenme alanında takviye besinler kullanılarak sporcuların daima formunu koruması sağlanabiliyor. Kompleks amino asitler bu alanda en önemli besin takviyeleri içerisinde bulunur.

Bu kompleks destekler tüm amino asitleri içermektedir. Genel olarak bakıldığında amino asitler yaşamın temel yapı taşıdır. Protein olarak tüketilen besinler önce amino asitlere çevrilir ve daha sonrasında ise yeni proteinlere dönüşürler. Bu yeni proteinler ise kasları, organları ve dokuları üretir, hormonları oluşturur. Bu nedenle özellikle spor yapan bireylerin kompleks amino asit takviyelerine ihtiyaçları vardır. Serbest forma olan bu takviye besinler çok hızlı bir şekilde kana karışmakta ve anında enerjiye dönüşmektedir. Daha az kalori alarak daha fazla amino asit elde edebilirsiniz. Bu alanda sporcu beslenmesi için amino asitler çok önemli olmakta, özellikle çalışma öncesinde yetersiz beslenmişseniz, spor öncesi ve sonrasında kullanılarak beslenme dengelenebilir.

Günlük beslenme tablonuzda http://www.gnc.com.tr/kompleks-amino-asit adresindeki ürünleri kullanabilirsiniz. Farklı ürünlerin farklı etkileri olabilecektir. Aromasız spor gıdalarından olan Qnt 9000, kutu içeriğinde 300 adet tablet bulunur. İhtiyacınıza özel ürünlerde bulunabilir. Genel kullanım önerileri ise spordan yarım saat önce ve spor sonrasında ise zaman geçirmeden kullanılmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: