Tahtakurusu Sorunu

Tahta kurusu denince akla hemen tahta eşyalarda yaşayan böcekler gelir. Oysa tahtakuruları insan kanıyla beslendiği için insanların yaşadıkları yerlerde bulunurlar. Özellikle de yatakları çok severler. Hatta bu nedenle ingilizce isimleri “bed bug”dır. Bir yerden bir yere çok rahatlıkla taşınabilirler. Seyahatlerde çantalarla, eve taşınan mobilyalarla özellikle de koltuk ve yataklarla rahatlıkla mekanımıza gelebilirler. Çok küçük oldukları için fark edilmesi zor olabilmektedir.

tahtakurusu

Tahtakurularının aslında çok ciddi zararları yoktur. Ancak varlıkları insanın canını sıkmaya yeter. Tahtakurusu kan emici bir böcek olduğu için uyku sırasında ısırır. Tahtakurusu ısırığı sinek ısırığından biraz farklıdır. Bu ısırıklar düz çizgi halindedir. Normalde allerjik reaksiyonlara sebep olmaz. Kaşıntı yaptığı için rahatsızlık verir.

Tahtakurusu ısırığında çok rahatsızlık verici bir kaşıntı yoksa ilaç bile kullanmaya gerek olmayabilir. Kaşıntının rahatsızlık verdiği durumlarda kaşıntıdan kurtulmak için kremler ve antihistaminik ilaçlar kullanılabilir.

İnsan sağlığı açısından tehlike yaratmasa da tahtakurularının varlığı huzursuzluk yaratır. Korunmak için;

-Nevresimleri sık sık değiştirmek

-Seyahatlerden gelindiğinde çantaları ve kıyafetleri kontrol etmek

-Herhangi bir mobilya alımında kontrol etmek

Böcek ilaçlaması yaptırmak işe yaramaktadır.

One thought on “Tahtakurusu Sorunu

  • 01 Temmuz 2014 at 20:13
    Permalink

    İzmir’de muhtemelen tanıştım bu arkadaşlarla….

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: