The Walking Dead Video Game İnceleme

Kategori: Oyunlar - Yorum Yazın
The Walking Dead Video Game İnceleme

Kıyamet senaryoları aralarında kocaman bir yere sahip durumda olan zombi kurgusu, filmler civarı video oyunları amaçlı de ciddi bir kaynak.

Amerika’nın populer kanallarından AMC’nin The Walking Dead isimli dizi serisini duymayanınız yoktur umarım? İki sezondur izleyicileri ekrana bağlayan dizinin, Telltale Games tarafın video oyunu geliştirildi ve piyasaya takdim edildi . Telltale Games’in ismini duyanların kimisi irkilirken kimileri de çeşitli bir deneyim yaşayacaklarını şimdiden fark etmiştir. Şüphesiz ortadaki ürün her dakikasında aksiyon bombası patlatan Left 4 Dead tarzı bir oyun değil. Walking Dead The video game diyaloglara, bulmacalara, yer yer aksiyona ve bilhassa tercih inşa etmeye dayalı bir adventure ( serüven ) oyunu.

Episode bir ben A New Day

Telltale Games, bir önceki bir takım oyunlarında (bkz. Back to the Future: The Game) yaptığı benzeri Walking Dead’i de kısımlara ayırmış. İlk kısımda Lee Everett adındaki karakteri yönetiyoruz, sonraki bölümlerde karakter değişir mi bilemiyorum. Mukadderat mahkumu durumda olan Lee ile ilgili verileri oyun ilerledikçe öğreniyoruz. bu sırada , kıyametten başka bir deyişle zombi buhranının artık başlamadığı anda giriş yaptığımız oyun, zor ağır sizi kıyamet sonrasına hemen sevk etmekte . Bu Yorucu anları şefkat sevgisi kalbime işleyen sevimli, afacan ve bununla birlikte akıllı Clementine adındaki bir kız çocuğu ile atlatıyoruz.

Dakikalar ilerledikçe neler meydana geldiğini anlayış edip Lee’nin mahaline kendimizi koymaya başlıyoruz. Kendimiz, Clementine ve ileriye dönük bize faydası olacak bireyler üstünde tercih yapıyoruz. Belki bu ‘ileriye dönük’ hususu iki sezondur izlediğim dizinin bir tesiri olabilmektedir . ‘Lan erkek çocuğum keşke yapmasaydın.’dediğim seçimleri bizzat oyunda ben yapabiliyorum, bu çok güzel bir birşey . Anında karakterleri analiz edip, çoğunlukla duygusal ama yeri geldiğinde de akılcı seçimler yapıyorum. Velhasıl oyunun zor basan yanı gerçekten seçimlerinize bakıyor, altını çizelim.

Durum değerlendirmesi, önümüzdeki sahnede yararınıza olacak seçimler, diyaloglar, bulmacalar, beklemediğiniz zombi saldırıları, hüküm anları derken önce bölüm amaçlı tahmini 3 saatin bitiminde dizi benzeri oyunun da yepyeni kısmını bekler biçimde buldum kendimi.

Spoiler vermemek amaçlı kendimi baya kasıyorum bilesiniz. The Walking Dead Video Game’de yepyeni sezonunu kocaman bir coşkuyla beklediğim dizideki ve artık bakmaya vesile bulamadığım şerit romanda bulunan bir takım karakterler karşımıza çıkıyor. Üstelik bu karakterler bununla birlikte oyundaki mukadderat arkadaşlarımız oluyorlar. Mesela Glenn ve Hershel… Bilhassa benim benzeri dizi üzerinden bu çeşitli zombi evreniyle tanışan bireyler , ‘Glenn ne amaçla Atlanta’da?’ veya ‘Hershel ne amaçla somurtkan bir moruk?’ sorularının yanıtını buluyor. Üstelik bu ciddi karakterlerin dizideki rollerini öyle ki biz dağıtıyoruz hissiyatına dahi kapılıyoruz.

Yayınlanmasını beklediğim Starved for Help, Long Road Ahead, Around Every ve No Time Left isimli öbür 4 kısımda de tekrardan tanıdık pekçok surat göreceğimize eminim.

Sadece malum karakterlerin sırları açığa çıkmıyor! Lee Everett enbaşta olmak üzere diyalogları zorlamamız sonucu olarak pekçok karakterin de geçmişini öğreniyoruz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

YORUM YAZIN


Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: