Torrent Nedir? Hangi Torrent Programı? Bilmeniz gereken herşey!

Kategori: Çeşitli - Yorum Yazın
Torrent Nedir? Hangi Torrent Programı? Bilmeniz gereken herşey!

Son yılların internet trendlerinden birisidir “torrent” kelimesi. Forumlarda, sosyal ağlarda sık sık karşılaşabilirsiniz bu terimle. Kısa süre öncesine kadar kullanmadığım bu trend, kullanmaya başlamamla beraber beni de kendisine bağlamayı fazlasıyla başardı. Peki nedir bu torrent? Ne işe yarar? Yararlı mıdır zararlı mıdır? Nelere dikkat etmeli? Bildiğim kadarıyla, tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabını bu yazımda anlatmaya çalışacağım.

Torrent Nedir?

Torrent, son zamanların en popüler P2P (Peer-to-peer) dosya paylaşım sistemidir. P2P sayesinde, bir websitesi yerine, torrent ağı üzerindeki başka insanlarla direk iletişim kurarak istediğiniz dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Torrent ağında aracı yazılımla dosya indiren bir kişi, aynı zamanda dosyanın belli bölümlerini de upload etmektedir, böylece normal http bağlantısındaki istemci arttıkça düşen download hızı sorunu aşılmakta, hatta tam tersine torrent ağında download eden sayısı arttıkça hız da artmaktadır.

Bilinmesi Gereken Torrent Terimleri:

Seed: İngilizce’de tohum, tohumlamak anlamına gelen bu kelime, torrent ağında bir dosyanın download edilebileceği kaynak, yani dosyayı indirirken bağlanacağınız diğer insanı/insanları belirtir. Eğer dosyanın tümüne sahipseniz ve dosyayı torrent ağı üzerinde paylaşıma açtıysanız, seeder olarak anılırsınız.

Leech: İngilizce’de sülük anlamına gelir, torrent dünyasında download yapan ve dosya sömüren anlamında kullanılır. Dosyanın bir kısmına sahip olan ve indirmeye devam eden kullanıcılar da leecher olarak adlandırılırlar.

Peer: Sizin karşınızdaki tüm insanları kapsar, yani seeder ve leecher’larınızın tümüdür.

Tracker: Torrent’in bağlandığı sunucuya tracker adı verilir ve bu sunucu sadece izleme ve bilgi verme işlevine sahiptir, tracker üzerinden download yapılmaz. Tracker’a bağlandığınızda bu sunucu size dosyanın hangi kısmının hangi kullanıcıda olduğu hakkında bilgi verir, torrent yazılımınız da o kullanıcı/kullanıcılara bağlanarak indirme işlemini gerçekleştirir. Ayrıca seeding durumundayken yani indirdiğiniz dosyayı torrent ağı aracılığıyla paylaşmaya başladığınızda tracker sunucusu bilgisayarınıza bağlanır ve kimin, hangi dosyanın hangi kısmını sizden indireceği hakkında peer’larınıza bilgi verir.

Download & Upload: Bildiğimiz karşıdan dosya indirme ve dosyayı karşıya yükleme anlamlarına gelen iki ingilizce kelime :)

Ratio: Basit tanımıyla (upload edilen miktar)/(download edilen miktar) oranıdır. Özel torrent sitelerinde sizden download edebilmeniz için belli bir ratio’ya sahip olmanız şartı istenebilir, bunun sebebi Torrent’in paylaşımcı ruhunu devam ettirmek ve hit&run durumunu ortadan kaldırmaktır.

Hit&Run: Türkçe’de Vur-Kaç anlamına gelen bu terim mantık olarak Kap-Kaç ile aynıdır :) Dosyayı indirdikten sonra paylaşım yani seeding yapmayanlar için kullanılmaktadır ve bu Torrent’in paylaşım merkezli ruhuna aykırıdır. Torrent dünyasında kötü bir sıfattır.

Torrent Ağı Nasıl Kullanılır?

Öncelikle aracı bir programa ihtiyacınız var. Piyasa da çok sayıda torrent programı mevcut, ama ben Vuze, BitTorrent ya da kendi kullandığım program olan uTorrent‘i tavsiye ederim. Aracı programı bilgisayarınıza kurduktan sonra IsoHunt, Monova, ThePirateBay, Torrentz gibi web sitelerinden istediğiniz dosyayı aratmalı ve bulduğunuz zaman ilgili .torrent uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirmelisiniz. O torrent dosyasını torrent aracı programınızda çalıştırdığınız zaman yükleme işlemi başlayacaktır.

Torrent’in Faydaları:

Kesinlikle faydalıdır! İstediğiniz dosyayı, istediğiniz an, yüksek hızlarda ve kısa sürede bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Peki Zararı?

Kayda değer tek zararı torrent dosyasını güvenilir bir websitesinden indirmediğiniz zaman bilgisayarınıza virüs, trojan vb. zararlı yazılımları bulaştırma riskinizin yüksek olması. Bu konuda dikkatli olmalısınız, .torrent uzantılı dosyayı bir websitesinden indirmeden önce o websitesinin güvenilirliğini Google aracılığıyla araştırın.

Umarım faydalı bir yazı olur, Herhangi bir sorunuz olursa bu yazı altına yorum bırakarak sorabilirsiniz :)


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Torrent Nedir? Hangi Torrent Programı? Bilmeniz gereken herşey! (19 Yorum)

Yorum Yaz

 1. sevda diyor ki:

  can atasever bana yardımcı olurmusunuz ben kuramadım ya

 2. hocam verdiğiniz bilgi için teşekkürler. keşke program için bir linkte ilave etseydiniz. zararlı siteleri engellemiş olurdunuz.

 3. Hasan Ali diyor ki:

  torrent vazgeçilmez bir kaynak benimm için…

 4. torrenteagle diyor ki:

  torrenteagle.com, Türkiye’nin bir numaralı torrent sitesi olma yolunda ilerliyor.
  Türkiye’de ilk farklı scripti kurarak 23 dilli ve paylaşımları çok farklı. Yasaklı RIP grubu olmaması onu tercih ettiriyor. Üye alımı açıktır.

 5. Musa diyor ki:

  zararlı ve faydalı torrent siteleri hangileri? indirirken virüs bulaşmaması için nelere dikkat etmeliyiz?torrent-oyun.com ve torrenoyunlar.com siteleri güvenlimi?

  • Can ATASEVER diyor ki:

   Türk torrent sitesi kullanmıyorum. Güvenilir olan siteler hakkında bilgiyi Google’da araştırma yaparak bulabilirsiniz.

YORUM YAZIN


Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: