Trustrank Nedir? Nasıl Çalışır?

TrustRank, SPAM gönderilere karşı koymak amacıyla ortaya çıkan bir link analiz sistemidir. Günümüzde birçok webmaster, sitesini arama sonuçlarında üst sıralara taşımak için farklı SPAM teknikleri kullanıyor. Stanford Üniversitesi ve Yahoo, bunların önüne geçebilmek için TrustRank tekniğini ortaya çıkardılar.

Tüm sayfaların insan tarafından tek tek kontrol edilmesi oldukça zordur. Bu yüzden, editörler tarafından güvenilir siteler seçilirler. Bu seçilen sitelere kök site de diyebiliriz. Güvenli olarak işaretlenen sitelerden yapılan link çıkışları, çıkışın hedefindeki sitelere puan kazandırır. Bu sistemin altında “İyi siteler iyi sitelere çıkış verir, kötü siteler ise kötü sitelere” mantığı bulunsa ve bu mantık yanlış olsa da, Trustrank sistemi bu varsayım üzerinde ilerliyor. Basit bir örnek verecek olursak, 100 puanı olan bir siteden link alırsanız, bu link çıkışının size etkisi +90 puan olur. Yani siteniz, link alınan sitenin bir seviye altında bulunur. TrustRank değeri 1 ile 10 arasında değişmektedir. Bu sistem bu şekilde çalışmaya devam etmektedir. TrustRank sayesinde güvenilir siteler daha kolay bir şekilde belli oluyorlar ve bu sistemin gün geçtikçe yayılması bekleniyor.

TrustRank değerini sadece sahip olunan backlinkler belirlemez. Sadece sadece sahip olunan backlink’ler Trustrank değerini belirleyecek olsaydı, Trustrank sisteminin PageRank sisteminden hiçbir farkı kalmazdı (Pagerank Nedir?). TrustRank değerinin belirlenmesinde şu kriterler öne çıkıyor:

 • Alan adının kayıt tarihi,
 • Sitenin ne zamandır yayında olduğu
 • Alan adının kayıt bitiş tarihi – 3 sene ve daha fazla süresi kalması artı puan
 • Sitenizin kodlama sistemi ve kodlamanın kalitesi
 • Site içerisindeki link dağılımı
 • Siteden yapılan link çıkışlarındaki hedef sitenin kalitesi
 • Özgün içerik

Bu kriterlere dikkat etmeniz, TrustRank değerinizi arttırma konusunda size yardımcı olacaktır. Daha detaylı bir Trustrank arttırma makalesini de önümüzdeki günlerde hazırlayacağım.

Web sitenizin Trustrank değerini sorgulama için http://www.fuub.net/trustrank/ adresini kullanabilirsiniz.

5 thoughts on “Trustrank Nedir? Nasıl Çalışır?

 • 03 Mart 2015 at 10:50
  Permalink

  Paylaşımlar için teşekkür ederiz bilgi veren herkesin emeğine sağlık gerçekten de başarılı bir site :)

  Reply
 • 12 Şubat 2015 at 21:35
  Permalink

  paylaşımınız için emeği gecen her kese teşekkürü borç bilirim teşekkürler

  Reply
 • 12 Şubat 2015 at 21:28
  Permalink

  Hocam paylaşımlar için teşekkür ederim. Gerçekten paylaştınız konulardan çok faydalanıyoruz. Uğraş gösterip bizleri bu konularda eğitiniz için çok teşekkür ederim. hakkınız ödenmez hocam Süper yha işte bu.. Ellerine sağlık hocam adam gibi analiz yapacak site

  Reply
 • 12 Şubat 2015 at 21:26
  Permalink

  Hocam paylaşımlar için teşekkür ederim. Gerçekten paylaştınız konulardan çok faydalanıyoruz. Uğraş gösterip bizleri bu konularda eğitiniz için çok teşekkür ederim. hakkınız ödenmez hocam Süper yha işte bu.. Ellerine sağlık hocam adam gibi analiz yapacak site

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: