Türk Henkel Kimya San. Staj Başvuruları

Bu aralar malum staj başvuru dönemi.. Daha önceden Henkel Ankara Fabrikası’nda staj yaptığım için, Henkel’le ilgili sorular yoğunlaşmaya başladı, ben de bilgilendirici bir yazı yazmaya karar verdim :) Umarım ilgilenenlere faydası dokunur.

Özetle Henkel

1876 yılında kurulan, Alman kimyasal üretim devi Henkel, Türkiye’de Türk Henkel adıyla faaliyet gösteriyor. Kurulduğu günden bu yana, sektöründe en iyiler arasında gösterilen Henkel, sektörle ilgisi bulunan her öğrencinin istediği ve belki de hayallerinde yer verdiği bir kuruluş. Evlerimizde kullandığımız Persil, Tursil, Vernel, Pril, Pritt, Fa, Pallette gibi bir çok markanın sahibi olan Henkel, ülkemizde staj yapılabilecek en kaliteli kuruluşlardan biri.

Nasıl Başvurulur?

Türk Henkel, staj başvurularının tamamını (ek olarak iş başvurularını da) kariyer.net üzerinden kabul ediyor. Başvurular açıldıktan sonra kariyer.net üzerinde hazırladığınız CV’nizi kullanarak başvurunuzu yapmanız gerekmekte. Son başvuru tarihinden sonra, tüm başvurular firmanın İnsan Kaynakları Departmanı tarafından inceleniyor ve uygun olanlar mülakata çağırılıyorlar.

Mülakat?

Ön değerlendirmeyi geçen adaylar mülakata davet ediliyorlar. Burada sizin heyecanınıza, stresinize, problem çözme ve karar verebilme yeteneklerinize bakılıyor. Bir grup çalışması yapıyor ve size verilen problemi belirli ilkeler çerçevesinde çözüme kavuşturmaya çalışıyorsunuz. Mülakat süresince fikir yönünden aktif ve yapıcı olmanız, heyecanınızı kontrol altına alarak stresinize yenilmemeniz gerekli.

Peki Ya Sonra?

Mülakat sonrası da İK ve mühendisler tarafından bir değerlendirme yapılıyor ve fabrikanın ihtiyacına göre sınırlı sayıda stajyer kabul ediliyor. Kabul durumunuz, size e-posta ve telefon aracılığıyla bildiriliyor.

Ankara Fabrikası Hakkında

Ankara Fabrikası, Türk Henkel’in toz&likit deterjan üretim merkezi. Evlerimizde kullandığımız tüm toz&likit temizlik ürünleri Ankara Fabrikası’nda üretiliyor. Bu fabrikada ayrıca son derece verimli ve kaliteli bir arıtma tesisi de bulunuyor. Fabrika,

 • Kimya
 • Kimya Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği
 • İşletme
bölümlerinde okuyan öğrencilerin staj yapabilmelerine imkan tanıyor. Ayrıca stajyerlere öğle yemeği ve servis imkanı da sağlanıyor. Stajyerler, mühendislerin kullandıkları servisleri kullanıyorlar ve bu servisler şehrin bir çok noktasına kadar gidiyorlar.

Nasıl Gidilir?

Fabrika’nın, mühendisler ve üniversite stajyerleri için Çayyolu’ndan Dikmen’e, 100. Yıl’dan Çukurambar’a kadar geniş bir servis ağı mevcut. Sabah bu servislerle fabrikaya gidiyor ve akşam yine aynı servislerle şehir merkezine dönüyorsunuz. Servisler ayrıca AnkaMALL’den de geçiyor, böylece METRO durağını da rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Servis haricindeyse METRO’yla ULUS durağına gelip, Gençlik Parkı-Stadyum arasından (ya da aradaki yolun çok yakınından, tam yerini bilmiyorum) Elmadağ Belediyesi’nin halk otobüsleri kalkıyor, onları kullanabilirsiniz. Otobüse bindiğinizde şöföre Henkel’de inmek istediğinizi söylerseniz yardımcı olacaktır. Halk otobüsleri, Henkel’den dönüşte de indiğiniz yerin karşısından sizi alıyor ve yine Ulus’a kadar getiriyor. Ama en rahatı kesinlikle semt servisleri, ücretsiz ve rahat :)

İletişim Bilgileri

Türk Henkel Ankara Fabrikası’nın ve diğer fabrikaların iletişim bilgilerine aşağıdaki link aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

http://www.tksd.org.tr/uye/henkel.html

Benim Görüşüm

Ben ilk stajımı Türk Henkel Ankara Fabrikası’nda yaptım. Başlangıçta biraz tedirgin olsam da çok kısa sürede çevreme alıştım. Diğer stajyer arkadaşlarımla ve mühendislerle güzel anılarımız oldu. Fabrika Müdürü Mr. Vojkan da stajyerleri çok seviyor ve onlara değer veriyor. Diğer tüm mavi ve beyaz yakalılar da anlayışlı ve profesyonel insanlar. Herhangi bir sorunuz olduğunda operatörlere sorabildiğiniz gibi mühendislere, hatta Mr. Vojkan’a bile sorunuzu sorabiliyorsunuz, hepsi de bildiklerini içtenlikle paylaşıyorlar. Eğer stajınız süresince alanınıza yönelik çalışmalar yapmak ve bir prosesi yerinde görmek, öğrenmek istiyorsanız en iyi seçenekleriniz arasında Türk Henkel Ankara Fabrikası da bulunuyor.

Başka sorularınız olursa bu konu altına yorum yaparak sorabilirsiniz, en kısa sürede cevaplarım :)

74 thoughts on “Türk Henkel Kimya San. Staj Başvuruları

 • 04 Temmuz 2015 at 14:22
  Permalink

  Merhaba , ben bu yaz henkel ankara fabrikasında staj yapacağım . Örnek bir staj raporuna ihtiyacım var , ingilizce yada türkçe hiç fark etmez . Elinde rapor bulunan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok mutlu olurum :)

  Reply
 • 13 Nisan 2015 at 14:01
  Permalink

  sorum mülakata çağrılan herkese:) CV nizi nasıl gönderdiniz? ve genel olarak sizce neden sizi seçtiler yani CV nizin pozitif yanları nelerdi?

  Reply
 • 07 Aralık 2014 at 22:18
  Permalink

  Merhabalar,
  Ankara Fabrikasında uzun dönem staj için mülakata gireceğim. Mülakat hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz? Case study tarzında oluyormuş diye duydum ama bu case study olayı hakkında pek detaylı bir bilgim yok. Yardımcı olabirseniz sevinirim.

  Reply
 • 14 Mart 2014 at 19:10
  Permalink

  Merhaba Henkel’de bende staj yapmak isterim. Acaba başvuruları nasıl yapıyoruz bir bilgin var mı? Araştırdım ama başvuru hakkında bir bilgi bulamadım.

  Reply
  • 14 Mart 2014 at 22:46
   Permalink

   Benim staj yaptığım dönemde başvurularkariyer.net üzerinden alınıyordu, ancak son iki dönemdir yazıya gelen site ziyaretçilerinin başvuru sıkıntısı çektiklerini görmekteyim. Konu hakkında güncel bilgim olmadığıiçin de soranları fabrikanın insan kaynakları birimine yönlendiriyorum. siz de telefonla bilgi alabilirsiniz.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: