Windows 8’de Format Nasıl Atılır?

Eğer dizüstü bilgisayarınız Windows 8 İşletim Sistemi yüklü olarak geldiyse ve bir sebepten ötürü Windows 8’i fabrika ayarlarına döndürmek, diğer bir deyişle Windows 8 yüklü bilgisayarınıza format atmak istiyorsanız, bu makale tam size göre. İşlemi başlatmak 1 dakikanızı alıyor, işlem ise bilgisayarınızın donanımına göre 60 dakika ile 150 dakika arasında bir süre alıyor.

Windows 8 CD’siz Format Atma

Windows 8 kurulu olan bilgisayarınıza CD’siz format atmak için:

  • Masaüstü görünümündeyken farenizin imlecini sağ üst köşeye getirin.
  • Açılan dikey menüde alt kısımdan Bilgisayar Ayarlarını Değiştir’e tıklayın.
  • Açılan pencerede sol taraftaki Genel sekmesinden “Her şeyi kaldırın ve Windows’u yeniden yükleyin” seçeneğinin altındaki Başlayın butonuna tıklayın.
  • Devam eden pencerede size birkaç soru sorulacak, tercihinize göre ilerleyin ve işlemi başlatın.

İşlem başladıktan bir süre sonra bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve format işlemine geçilecektir. Dediğim gibi, donanım özelliklerine göre bu işlem 60 dakika ile 150 dakika arasında sürebilir.

Dosyalarınızı Etkilemeden Bilgisayarınızı Yenileyin Seçeneği Nedir?

Bu seçeneği seçmeniz durumunda bilgisayarınızdaki tüm dosyalar ve sonradan yüklenen yazılımlar korunurlar, sadece sistem bölümü sıfırlanır. Bu iyi bir seçenek gibi gözükse de aslında tam tersine, kötü bir seçenek. Bu işlemden sonra sistem kararsızlığı yaşayabilirsiniz ve bilgisayarınız oldukça yavaşlayabilir; çünkü uygulamaların bir çoğu aradıkları sistem dosyalarını bulamaz hale gelebilirler. Bu da size saç baş yoldurtacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: