Windows7 – Başlangıçta Açılan Desktop.ini Dosyası Hatası ve Çözümü

Windows7 – Başlangıçta Açılan Desktop.ini Dosyası Hatası ve Çözümü

Windows 7 kullanıcısıysanız ve işletim sistemi güncelleştirmelerinizi düzenli olarak yapıyorsanız, son zamanlarda yüklediğiniz bir güncelleştirme sonucu bu hatayla karşılaşıyor olabilirsiniz. Hata aslında çok basit ve önemsiz, ama can sıkıcı olduğu kesin. Bilgisayarınızı her açtığınızda, her başlattığınızda, sistem başlangıcında açılan bir desktop.ini dosyası, bir süre sonra canınızı sıkmaya başlayacaktır. Hatayı almanızın sebebi, yüklenen güncelleştirmelerden birinde önemsiz bir bug (hata) olması; bu hata sonucu desktop.ini dosyası Başlangıçta çalıştırılacak dosya ve programlar arasında yer alıyor.

Hatanın Çözümü

1) Öncelikle sistem dosyalarını görünür hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için Bilgisayar > Araçlar > Klasör Seçenekleri > Görünüm yolunu izleyin. Gizli Dosya ve Klasörler sekmesi altındaki Gizli Dosya ve Klasörleri Göster seçeneğini seçili hale getirin. Onun bir kaç satır aşağısında Korunan İşletim Sistemi Dosyalarını Gizle seçeneğinin yanındaki işareti kaldırın. Pencereyi, Uygula ve Tamam butonlarına tıkladıktan sonra kapatın.

2) Ekranınızın sol altındaki Başlat düğmesine tıklayın ve arama kutusuna shell:common startup yazın ve Enter‘a basın. Açılan klasördeki desktop.ini dosyasını silin. Dosya mevcut değilse adımları izlemeye devam edin.

3) Yine Başlat butonu ile erişebileceğiniz arama kutusuna shell:startup yazın ve Enter‘a basın. Açılan klasördeki desktop.ini dosyasını silin.

4) Tek bir işlem kaldı. 1. adımda değişiklik yaptığını klasör seçeneklerini eski haline getirmelisiniz, aksi takdirde bazı sistem dosyalarını yanlışlıkla silebilir ve istenmeyen sonuçlara yol açabilirsiniz.

Bu kadar :) Bundan sonra her başlangıçta canınızı sıkacak bir desktop.ini dosyası açılmayacak :)


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Windows7 – Başlangıçta Açılan Desktop.ini Dosyası Hatası ve Çözümü (14 Yorum)

Yorum Yaz

 1. SAMET dedi ki:

  ya bu araçlar nerde bulamadım???

 2. alii383838 dedi ki:

  kardeş bende shell:common startup bunu ve shell:startup dosyalarını bulmuyor wind. 8.1 kullanıcısım ne olur yardım ett aceleee

 3. hayrettin aslan dedi ki:

  allah razı olsun be kardeş

 4. Murat dedi ki:

  Sorunu internette araştırıyordum, en detaylı ve anlaşılır şekilde siz anlatmışsınız. Nihayet çözebildim, çok teşekkürler.

 5. savaş dedi ki:

  ya ben senin dediklerini yapıyorum ama sistem çalıştıramıyor diyor,sadece internete girebiliyorum , nasıl çözecem bi yardımcı ol :(

 6. vedat dedi ki:

  Çok can sıkıcı bir durumdu.

  Sayende düzeldi.Eline sağlık.

 7. merve dedi ki:

  bende desktop.ini başlangıçta hata vermiyordu ama masaüstünde gözüküyordu aynı yöntemi denedim artık gözükmüyo. umarım sorun çözülmüştür. teşekkür ederim.

 8. abdullah akdemir dedi ki:

  benım klasore maus la sag tıklayıp gizli yerine tıkladım saonra sadece bu klasor dedim ondan sonra o gızlılıgı nasıl kaldıracam anlıyamadım ben :( bı yardı cı olursanız sevınırım Teşekurler ..!

  • Can Atasever dedi ki:

   1. adımdaki yolu izleyerek gizli dosyaları göster seçeneğini aktifleştirin, sonrasında gizliliğini kaldırmak istediğiniz klasörün özelliklerine girin ve gizli seçeneğinin yanındaki işareti kaldırın.

 9. ahmet dedi ki:

  çok teşekkür ederim arkadaşım yönlendirmeniz çok işe yaradı.win 8 kullanıcısıyım ve aynı sorun bende de vardı.açıklamalı anlatımızın gerçekten güzel.emeğinize sağlık

YORUM YAZIN


Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: