WordPress – Admin Şifrenizi mi Unuttunuz? Çözümü Burada!

Hepimiz zaman zaman unuturuz şifremizi.. Şahsen benim belki onlarca şifrem var, çünkü önemli olan yerlerde hep farklı şifreler kullanırım.

 

WordPress bloglarımız, internet üzerinde bizim kendimizi en rahat ifade edebildiğimiz ortamlar, bu bir gerçek.. Peki, küçük bir unutkanlık yaşadınız ve şifrenizi hatırlamıyorsunuz.. EYVAH! demek yerine bu yazıyı okumaya başladıysanız, şanslısınız :)


Öncelikle web sitenizin cPanel’ine erişiminizin olması lazım. Veritabanınıza bakarak şifrenizi bulmanızın imkanı yok, çünkü şifreler veritabanına yazılırken MD5 şifreleme algoritması kulanılıyor ve bu algoritmayla şifrelenen içeriğin bulunması hayli zor.. Yine de, aşağıdaki adımları uygulayarak yönetici şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

1) cPanel’e giriş yapın. phpMyAdmin uygulamasını çalıştırın.

2) Veritabanınızın yedeğini almayı unutmayın! Veritabanı internet sitenizin en önemli noktasıdır. En küçük bir aksilik, geri dönüşü imkansız sonuçlara yol açabilir! Yedek önemlidir!

3) Blogunuza ait olan veri tabanını seçin. Ardından, açılan pencerede SQL sekmesine tıklayın. Karşınıza bir yazı alanı gelecek, aşağıdaki sorguyu kopyalayın ve yazı alanına yapıştırın.

UPDATE 'wp_users' SET 'user_pass' = MD5('PAROLA') WHERE 'user_login' ='KULLANICIADI' LIMIT 1;

4) Kodu ekledikten sonra PAROLA yazan yeri yeni şifrenizle, KULLANICIADI yazan yeri de kullanıcı adınızla değiştirin. PAROLA yazan yere geçici olarak sadece sayılardan oluşan bir şey girmenizi öneririm, bir karışıklık olmaması için. Giriş yaptıktan sonra tekrar değiştirebilirsiniz zaten :)
5) Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra GİT (GO) butonuna tıklayın. Herşeyi doğru yaptıysanız, şifre değişimi gerçekleşecektir. Kullanıcı adınız ve yeni belirlediğiniz şifreyle giriş yapabilirsiniz. Hata aldıysanız, büyük ihtimalle kullanıcı adınızı yanlış yazmışsınızdır.

 

Bir aksilik olursa aldığınız yedeği geri yükleyerek her şeyi telafi edebilirsiniz, ama bu sorgu riskli olmayan bir sorgu :)

 

İşinize yaraması dileğiyle..

22 thoughts on “WordPress – Admin Şifrenizi mi Unuttunuz? Çözümü Burada!

 • 24 Eylül 2012 at 10:21
  Permalink

  Worpress kayıtlı e postamı tanımıyor. Hesabıma giriş yapamıyorum

  Reply
  • 24 Eylül 2012 at 12:03
   Permalink

   cPanel yoluyla PHPMyAdmin’den database’inize girerek user adlı tablodan e-posta adresinizi görüntüleyebilir ya da değiştirebilirsiniz.

   Reply
 • 16 Şubat 2012 at 16:17
  Permalink

  çok çok yararlı bir bilgi olmuş. wordpresste acemiyken başıma gelmişti şifremi unuttuğum için siteyi silip yeniden wp kurmuştum :)

  Reply
 • 12 Şubat 2012 at 20:52
  Permalink

  Yeniden kurulum yapmaktan kurtulmuş olduk. Güzel bir yöntem.

  Reply
 • 20 Ocak 2012 at 20:02
  Permalink

  güzel bir konuya degindiniz,gunumuzde wordpress cok yaygın bazı arkadaslarımız sifrelerini unutuyor ne yapcaklarını bilmiyor,bu konuda onların işine yaracagına eminim. emekleriniz boşa gitmiyecek kolay gelsin.

  Reply
 • 20 Ocak 2012 at 18:46
  Permalink

  Evet Dediginiz gibi bu işlerle ugrasıorsaniz epey şifrelerle başiniz dertte oluyor her siteye bir şifre Eee unutkanliqta malum insanlik hali paylaşiminiz için tşk Ederim güzel deginim.

  Reply
 • 14 Ocak 2012 at 23:01
  Permalink

  hocam ben hostagtor şifremi unuttum yani filezillaya baglanma istiyorum bir sure sey geliyor filezillaya giremiyorum

  Reply
  • 14 Ocak 2012 at 23:29
   Permalink

   hostgator şifrenizi sıfırlamanız için hostgator.com’da ilgili bağlantıyı bulup gerekenleri yapmanız lazım.

   Reply
 • 14 Ocak 2012 at 20:47
  Permalink

  Ah o unutkanlık yok mu, telafisi zor işlere neden oluyor. Her ihtimale karşılık önlemimizi de almak gerekiyor o yüzden.
  Teşekkürler Can :)

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: