WordPress Sitenizde Eklentisiz Sayfalama Yapın

WordPress’le çalıştırdığınız bir web siteniz varsa, gün geçtikçe yazı sayınız çoğalacak. 100 tane yazınız olduğunu ve ana sayfanızda son 8 yazınızın gösterildiğini var sayalım. Basit bir matematik hesabıyla, 100 tane yazınız tam 13 sayfaya bölünerek gösterilecek. Bu aslında iyi bir şey, kullanım kolaylığı sunuyor; ancak WordPress sayfalama varsayılan olarak “<< Eski Yazılar” ve “Yeni Yazılar >>” formatında yapılıyor ve bu pek pratik değil. Mesela, son sayfaya gitmek istediğinizde işiniz bir hayli uzuyor – son sayfaya gelene kadar “<< Eski Yazılar” butonuna birçok kez tıklamalısınız.

WordPress’in güzelliği de burada başlıyor. 2 dakikanızı harcayarak WordPress’in varsayılan formatı yerine aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi numaralandırılmış bir WordPress sayfalama yapmanız mümkün.

WordPress Eklentisiz Sayfalama Kodu

Öncelikle aşağıdaki kodu, tema klasörünüzün içerisindeki functions.php dosyasına ekleyin. mid_size seçeneğinin sağındaki sayı, sayfalama yaparken aktif sayfanın sağında ve solunda kaç sayı gösterileceğini ayarlar. 3 yazarsanız ve 7. sayfada olduğunuzu düşünürsek, kodun çıktısı 1 … 6 7 8 … 15 şeklinde olur.

// WordPress Eklentisiz Sayfalama
function wp_sayfalama() {
	global $wp_query;
		$big = 999999999; // Bu deger boyle kalsin
			echo paginate_links( array(
			'base' => str_replace( $big, '%#%', esc_url( get_pagenum_link( $big ) ) ),
			'format' => '?paged=%#%',
			'current' => max( 1, get_query_var('paged') ),
			'total' => $wp_query->max_num_pages,
'mid_size'		=> 3,
		) );
}

 İkinci adımda, aşağıdaki kodu temanızın style.css dosyasının içerisine ekleyin. Numaralandırma bölümünün tüm görsel özelliklerini (renk, boyut, arka plan, border vs) bu kodlar üzerinde oynama yaparak değiştirebilirsiniz.

/* Pagination */
.page_nav .page-numbers{
    background:#BCBCBC;
	color:#fff;
	display:block;
	width:auto;
	float:left;
	margin: 4px 4px 4px 0;
	padding:15px 18px 14px 18px;
	text-decoration:none;
}

.page_nav .page-numbers:hover{
	background: #24221D;
	color:#fff;
	text-decoration: none;
}

.page_nav .current{
    background: #24221D;
	color:#fff;
    padding:15px 18px 14px 18px;
}

Son olarak, sayfalamanın yapılmasını istediğiniz dosyada (arşiv sayfası için archives.php, ana sayfa için index.php gibi) WordPress’in varsayılan kodu yerine aşağıdaki kodu ekleyin ve işlem tamam, WordPress sayfalama özelliği eklendi.

<?php wp_sayfalama(); ?>

One thought on “WordPress Sitenizde Eklentisiz Sayfalama Yapın

 • 21 Eylül 2014 at 19:30
  Permalink

  verdiğin kodlar çalışmıyor. devamında senin sayfanın kodlarını inceledim. page navi eklentisini kullanıyorsun. ayıp yani kendinin çalışmayan kodlarını yayınla orjinal için niye öneride bulubnmuyorsun. bakim.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: