WordPress – Kullanıcı Rolleri (Kullanıcı Seviyeleri)

WordPress, hiç tartışmasız şu an en kaliteli İçerik Yönetim Sistemi ve bu liderliğini de uzun süre devam ettirecek gibi görünüyor. Hal böyle olunca, WordPress’i kullanan blogger sayısı da bir hayli fazla. Bu yüzden, WordPress hakkında bir bilgilendirme yazısı daha hazırlamak istedim. Bu yazıda WordPress’teki kullanıcı seviyeleri hakkında bilgiler vereceğim. Yazı, özellikle WordPress’e yeni başlayanların çok işine yarayacaktır.

 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir: WordPress’te iki çeşit yeni kullanıcı kaydı var.

 1. Kullanıcı Kendi Kayıt Olursa: Bu şekilde kayıt olan bir kullanıcı, Admin Paneli > Ayarlar > Genel sayfasında seçtiğiniz “Yeni Kullanıcının Varsayılan Rolü” ayarına göre bir üyelik seviyesi alırlar. Bu ayarda Abone veya İçerik Sağlayıcı seçmeniz, blogunuzun güvenliği açısından önemlidir. Ayarda seçtiğiniz üyelik seviyesi, yeni kayıt olan her kullanıcıya atanır.
 2. Kullanıcıyı Blog Yöneticisi Olarak Siz Eklerseniz:Admin Paneli > Kullanıcılar > Yeni Ekle sayfası aracılığıyla kullanıcıları yönetici olarak siz ekleyebilirsiniz. Bu sayfanın alt kısmından da yeni eklediğiniz kullanıcıya üyelik seviyesi belirtebilirsiniz.

 

WordPress Kullanıcı Seviyeleri

WordPress’te (eklentiler sayesinde bu sayı arttırılabilse de, tavsiye etmiyorum!) 5 adet üyelik seviyesi var.

 1. Yönetici: Blogun tamamı üzerinde kontrole ve yetkiye sahiptir, tüm ayarları değiştirebilir, tüm yazılara ve kullanıcılara müdahale edebilir, php dosyalarını dahi değiştirebilir. Blogunuzu kurarken oluşturduğunuz admin hesabına otomatik olarak Yönetici rolü atanır.
 2. Editör: Blogdaki tüm yazılar üzerinde yetki sahibidir. Yazıların kategorisini, etiketini, içeriğini, başlığını değiştirebilir, yazıları yayına alabilir, silebilir veya yayından kaldırabilir. Diğer ayarlara erişim yetkisi yoktur.
 3. Yazar: Blogda sadece kendi yazıları üzerinde kontrol ve yetki sahibidir. Kendi yazılarına, Editör rolünün getirdiği tüm yetkileri (yayına alma, yayından kaldırma, içeriğini/kategorisini/etiketlerini değiştirme, yazıyı silme) uygulayabilir. Diğer yazarlara ait yazılara ve blog ayarlarına müdahale etme yetkisi yoktur.
 4. İçerik Sağlayıcı: Bu yetkiye sahip kullanıcı kendi yazılarına müdahale etme yetkisine sahiptir, ama yazılarını yayına alamaz veya yayından kaldıramaz. Yazılarının yayınlanması için, Yönetici’nin ya da Editör’ün yazıyı onaylaması gerekir.
 5. Abone: Bu yetkiye sahip kullanıcı, yönetici tarafından başka bir hak verilmedikçe blog yazılarına veya ayarlarına müdahale edemez. Sadece yorum yazabilme yetkisine sahiptir.

 

İşinize yaraması dileğiyle..

4 thoughts on “WordPress – Kullanıcı Rolleri (Kullanıcı Seviyeleri)

 • 02 Kasım 2013 at 17:54
  Permalink

  ben bir kullanıcıma sadece tek bir sayfayi yada yaziyi yönetmesini istiyorum bunun için ne yapmam gerek ?

  yada şöyle bir şey mümkünmü wordpress bi form burada a b c d diye secenekler olacak kisi a seceneğini sectigi zaman a ile ilgili daha onceden belirttigim sayfada otomatikmen yayinlanacak mumkunmdur böyle bir sey ?

  Reply
 • 12 Temmuz 2012 at 09:27
  Permalink

  Hep yazar ile editör arasında ki farkı merak ediyordum , sitemde fazla yazar olmadığı için farkına varamamıştım bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: