WordPress Shortcode Oluşturma

Biraz önce yayınladığım makalede WordPress shortcode nedir sorusuna açıklayıcı bir cevap vermiştim. Şimdiyse WordPress’te shortcode oluşturma konusuna değineceğim.

WordPress’te Shortcode Oluşturma

WordPress ile çalıştırdığınız ve yayınladığınız web sitenizde aynı kodu ya da aynı “şeyi” tekrar tekrar kullanıyor musunuz? Aynı kodu, her defasında elle tekrar tekrar mı giriyorsunuz? Yapmayın, WordPress’in bu iş için harika bir özelliği var: Shortcode sistemi.

Öncelikle bir fonksiyonunuz olması lazım. Basit bir fonksiyon yazıp bu fonksiyonu bir shortcode ile eşleştirecek olursak, şöyle bir şey yapabiliriz:

function selam_ver() {
return 'Hey, selam!'
;}
add_shortcode('selam', 'selam_ver');

Burada selam_ver isimli fonksiyonumuzu oluşturduk, fonksiyonun ne yapacağını belirledik (Hey, selam! yazdırmak) ve fonksiyonumuzu (selam_ver) bir shortcode (selam) ile eşleştirdik. Sırada bu fonksiyonu ilgili dosyaya eklemek var. cPanel > Dosya Yöneticisi > wp-content/themes/kullandığımız-tema/ yolunu izleyin ve o dizinde bulunan functions.php dosyasını bir kod editörüyle açın, yukarıdaki kodu o dosyaya ekleyin. Bu işlemden sonra herhangi bir yazının içeriğinde [selam] yazdığınız yerde bu fonksiyon çalışacak ve fonksiyonunuz Hey, selam! yazacak.

“Hey, selam!” yazdırmak yerine, shortcode adını değiştirerek paylaş yapabilir ve yazınızın sonuna [paylaş] yazarak fonksiyonunuza “Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşım butonlarını kullanarak yazıyı paylaşın!” yazdırabilirsiniz. Ya da reklam kodunuzu yazı içerisinde istediğiniz yerlere yine bu şekilde ekleyebilirsiniz. return satırında tırnak işaretleri içerisinde HTML kodu kullanabilirsiniz.

Ben yolu göstereyim, yaratıcılık size kalmış. Kolay gelsin.

3 thoughts on “WordPress Shortcode Oluşturma

 • 08 Ocak 2016 at 20:16
  Permalink

  Cok guzel bi özellik fakat her sayfada bir degiskeni olan özel alana kisa kod nasil atanir.Yani özel alani istegimde kisakod ile metin icine nasil cagiririm. Örnegin baslik izle,baslik Tekpart baslik hd tek parca

  Reply
 • 05 Temmuz 2014 at 16:54
  Permalink

  Çok teşekkür ederim, gerçekten böyle bir anlatıma ihtiyacım vardı. Bir de panele direkt olarak buton eklemek ve o butona basıldığında kısa kodun yazdırılmasını sağlamak konusunda bir anlatımın olursa çok sevinirim :)

  Reply
  • 05 Temmuz 2014 at 17:27
   Permalink

   Tamamdır, takipte kalın, 1-2 güne onu da hazırlarım :)

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: