WordPress Site Dili Değiştirme

WordPress, dünya çapınca yüz binlerce web sitesinin altyapısını sağlayan bir içerik yönetim sistemi. Milyonlarca web sitesi yöneticisinin tercihi olan WordPress’te bazı durumlarda site dili değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Mesela ben, İngilizce içerikli bir site kurmak isterken dikkatsizlikle gidip Türkçe versiyon WordPress’i yüklemiştim ve sitem Türkçe olmuştu. Siz de benzer problemler yaşayabilir ve WordPress site dili değiştirme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

WordPress Site Dili Nasıl Değiştirilir?

Sadece 1-2 dakikanızı alacak bu işlem sonrasında sitenizin dilini WordPress’in desteklediği dillerden birine değiştirebilirsiniz. cPanel hesabınıza giriş yapın ve Dosya Yöneticisi‘ni açın. WordPress’in yüklü olduğu ana dizinde bulunan wp-config.php dosyasını kod editörüyle açın ve define(‘WPLANG’, ‘tr_TR’); yazan bölümü bulun. Burada tırnak işareti içinde bulunan tr_TR bölümünün yerine, sitenizi çevirmek istediğiniz dilin kodunu yazmanız yeterli.

Not: Bu değişiklik, sitenizde var olan yazıların çeviri işlemini yapmaz – Bu değişikliği yaparak WordPress’in yapısal dosyalarının ve çıktılarının (tarih saat gösterimi, giriş formundaki butonlar, yüklediğiniz eklentilerin kullandıkları diller gibi) dilini değiştirmiş olursunuz, yazıların çevirisi yapılmaz.

Sık Kullanılan WordPress Dil Kodları

İngilizce: en_US

Fransızca: fr_FR

Almanca: de_DE

İtalyanca: it_IT

Rusça: ru_RU

Çince: zh-cn

İspanyolca: es_ES

Yunanca: el

Arapça: ar

Azerice: az_TR

One thought on “WordPress Site Dili Değiştirme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: