WordPress – Spam Yorumlara Karşı Captcha Eklentisi

WordPress İçerik Yönetim Sistemi, dünya çapında en popüler sistemlerden birisi. Durumun böyle olmasında WordPress’in son derece kişiselleştirilebilir olması, en güvenli sistem olması ve çok kolay bir arayüze sahip olmasının payı çok büyük. Her websitesi sahibinin ortak derdi olan SPAM yorumlara karşı, WordPress sistemi ile çalışan bloglarda kullanılabilecek çok kaliteli bir eklenti var: Captcha.

Türkçe çevirisi bana ait olan bu eklenti sayesinde:

* Kayıt Formu’na
* Giriş Formu’na
* Parola Hatırlatma Formu’na
* Yorum Gönderme Formu’na
* ve eklentinin sahibi BestWebSoft tarafından geliştirilen İletişim Formu’na

bir doğrulama kodu eklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu doğrulama kodu, kullanıcıdan basit bir matematik hesabı yapmasını isteyecek. 4 işlemden hangisini/hangilerini kullanacağınıza siz karar veriyorsunuz; üstelik doğrulama işlemindeki terimlerin nasıl gösterileceğini de (rakamla, harfle, rakam ve harfle) ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca, kayıtlı olan ve giriş yapmış olan kullanıcılarınız için Captcha sistemini devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Bu yazının altındaki yorum bölümünde de çalışır halde görebileceğiniz eklenti, doğrulama cevabının girilmemesi veya yanlış girilmesi sonrasında hata veriyor ve kullanıcıdan doğrulama sorusunu cevaplamasını istiyor.

Kullanımı çok kolay olan bu eklenti, yüklenip aktifleştirildikten sonra Admin Paneli‘nde sol tarafa bir sekme yerleştiriyor ve ayarlara hızlı bir şekilde erişebiliyorsunuz.

Eklentinin WordPress sayfasına buradan ulaşabilirsiniz: http://wordpress.org/extend/plugins/captcha/

24 thoughts on “WordPress – Spam Yorumlara Karşı Captcha Eklentisi

 • 17 Ocak 2015 at 19:05
  Permalink

  Bunu kurdum doğru girmemize rağmen kabul etmiyor nedendir?

  Reply
 • 09 Mart 2014 at 00:44
  Permalink

  teşekkür ederim kurdum başarılı

  Reply
 • 25 Ağustos 2013 at 13:27
  Permalink

  hocam çok acil !!!! benim temam özel yapım varsayılan temalarda captcha çıkıyor ama benim temada çıkmıyor kod eklememiz gerekiyor comments dosyasına ama kodu bilmiyorum nasıl gösteririm captchayı ??

  Reply
  • 25 Ağustos 2013 at 20:01
   Permalink

   Herhangi bir kod eklemenize gerek yok, eklenti kodu otomatik olarak yerleştiriyor. Önbellek temizlemesi yaptıktan sonra tekrar deneyin ya da tema yapımcınızla görüşün.

   Reply
 • 05 Nisan 2013 at 20:02
  Permalink

  captcha sistemi güzel fakat keşke görüneceği yeri biz seçebilsek dahada güzel olcaktı teşekkürler paylaşım için

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: