WordPress – Tüm Yazılarınıza Tek Komutla Özel Alan Ekleyin

WordPress İçerik Yönetim Sistemi’nin en faydalı özelliklerinden birisi de hiç şüphesiz özel alanlar. Özel Alanlar’ı kullanarak yazılarınıza çeşitli özellikler ekleyebilir, istatistik tutabilir ya da ‘yazıya göre özellik’ ekleyebilirsiniz.

Blog yöneticileri, özel alan kullanımına sık sık ihtiyaç duyabiliyorlar. Özellikle de yazılara birer küçük resim (thumbnail) eklemek isteyen yöneticilerin en pratik çözümü özel alan kullanımı oluyor. Yazı sayısı fazla olan bloglarda, sonradan verilen bir kararla her yazı için tek tek özel alan oluşturmak sıkıntı yaratabiliyor; ama kısa bir SQL koduyla bu sorunun da üstesinden gelebiliyoruz.

Bunun İçin Yapmanız Gereken…

1) cPanel’e giriş yapın ve PHPMyAdmin’i açın.

2) WordPress’in ait olduğu veri tabanını seçin, SQL sekmesine tıklayın ve aşağıdaki SQL komutunu çalıştırın. Komutu çalıştırmadan önce veritabanının yedeğini almayı unutmayın.

INSERT INTO wp_postmeta (post_id, meta_key, meta_value)
SELECT ID AS post_id, 'OzelAlan'
AS meta_key 'vereceginizdeger AS meta_value
FROM wp_posts WHERE ID NOT IN
(SELECT post_id FROM wp_postmeta WHERE meta_key = 'OzelAlan')
`` AND post_type = 'post';

3) Bu kadar! Kodu çalıştırdınız ve tüm yazılarınıza “OzelAlan” adıyla birer özel alan eklediniz ve değerini de “vereceginizdeger” olarak belirlediniz. Tercihinize göre bu özel alan adını ve vereceğiniz değeri değiştirebilirsiniz.

İşe yaraması dileğiyle!

2 thoughts on “WordPress – Tüm Yazılarınıza Tek Komutla Özel Alan Ekleyin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: