WordPress’te Upload Limitini Arttırma

WordPress, dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olarak gelişimini sürdürmekte. Ülkemizde de oldukça yaygın olan WordPress hakkında hazırladığım bu yazıda, WordPress’te upload limitini arttırma konusuna değineceğim.

WordPress’te bir medya dosyasını yönetici paneli aracılığıyla yüklemek istediğinizde (Yönetim Paneli > Ortam > Yeni Ekle), karşınıza çıkan ekranda izin verilen en fazla dosya boyutu hakkında bir uyarı görürsünüz. Bazı WordPress kullanıcıları için bu limit yetersiz kalabilir ve bu kullanıcılar WordPress sitelerinde upload limitini arttırmak isteyebilirler.

Peki, WordPress Upload Limiti Nasıl Arttırılır?

Bunun için iki yöntem var. İkinci yöntem daha sağlıklı, ancak sunucunuzun php.ini değişikliklerini desteklemesi lazım. İki yöntemi de tanıtacağım.

Upload Limitini Arttırma – Functions.php Yöntemi

Sitenizin cPanel’ine giriş yapın (ya da FTP de kullanabilirsiniz), tema klasörünüzün içerisindeki functions.php dosyasını açın ve aşağıdaki kodu diğer fonksiyonları bozmayacak şekilde ekleyin:

@ini_set( 'upload_max_size' , '96M' );
@ini_set( 'post_max_size', '96M');
@ini_set( 'max_execution_time', '300' );

Bu kodla en fazla yükleme boyutunu 96 MB, en fazla içerik boyutunu 96 MB ve en uzun işlem süresini de 300 saniye olarak ayarladık. Sayısal değerleri tercihinize göre değiştirebilirsiniz.

Upload Limitini Arttırma – Php.ini Yöntemi

Bu yöntemin uygulanabilmesi için sunucunuzda php.ini ile düzenleme yapma özelliğine sahip olmalısınız. Eğer sunucu firmanız php.ini dosyası kullanarak değişiklikler yapmanıza izin vermiyorsa, bu yöntem işinize yaramaz, ilk yöntemi deneyin.

cPanel’inize giriş yapın. Dosya Yöneticisi’ni açın ve WordPress’in kurulu olduğu dizindeki wp-admin klasörünün içerisinde yeni bir dosya oluşturun, dosyayı php.ini olarak adlandırın. Sonrasında aşağıdaki kodu php.ini dosyasının içine yapıştırın ve dosyayı kaydedin.

memory_limit = 128M
upload_max_filesize = 150M
post_max_size = 150M
file_uploads = On

Bu kodla hafıza (RAM) limitini 128 MB, en fazla yükleme boyutunu 150 MB, en fazla içerik boyutunu ise 150 MB olarak ayarladık. Sayısal değerleri tercihinize göre değiştirebilirsiniz.

2 thoughts on “WordPress’te Upload Limitini Arttırma

  • 05 Aralık 2015 at 17:50
    Permalink

    ustam ben wordpresi c’ye kurdum php.ini diye bir dosya bulamadım wp-admine giriyorum klasör oluşturuyorum ama kodları klasörün içine yapıştırmıyor ki yapıştırmazda functions.php diye dosyada bulamadım sadece functions var oda bi tana değil mesela teme klasörün içine giriyorum şu dosyalar var.twentyfifteen,twentyfourteen,twentythirteen birde index dosyası var hangi klasöre girmem lazım ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz ben xampp control paneli kullanıyorum

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: