WordPress – Yazılarınızdaki Görsellerin Boyutunu Otomatik Olarak Ayarlayın

Web sitesi sahiplerinin genel sıkıntılarından birisidir, yazıya ekledikleri görsellerin hizayı bozması ya da gerçek hali gibi görünmemesi. Bazen eklersiniz, sayfadan taşar gider.. Bazen sistem tarafından otomatik olarak enlemesine sayfaya sığdırılır, ama boy uzunluğu değiştirilmediği için iki yanından basık saçma bi hal alır, ya da tam tersi olur!

 

Webmasterların ve blog sahiplerinin canını sıkar bu durum, ama aslında çözümü çok basit. Ben de bu problemi çözmek için arama yaparken buldum bu bir satırlık kodu :)

 

1) cPanel>Dosya Yöneticisi ya da WordPress Admin Paneli>Görünüm>Editör yollarından birini izleyerek style.css dosyanızı kod editörüyle açın. cPanel kullanacak olanlar için, bu dosya temanızın klasörünün içinde bulunabilir.

2) Kod editöründe diğer kodları bozmadan uygun bir yere aşağıdaki kodu ekleyin ve işlem tamam:

img {max-width:98%; height: auto;}

Bu kod WordPress’inize, resmin genişliğini temanızdaki içerik alanının %98’i olarak ayarlamasını ve resmin yüksekliğini de orjinal en-boy oranını koruyarak yeniden düzenlemesini söyler.

 

Ben kodu eklediğimde aynı zamanda logomda küçüldü. Biraz araştırdıktan sonra style.css içerisinde logonun boyutları için 300×95 boyutu atanmışken benim logomun 450×95 olduğunu, ve WordPress’in logoyu da belirtilen boyutlara otomatik olarak küçülttüğünü farkettim. Style.css dosyasında logo için belirtilen 300×95 boyutunu 450×95 olarak değiştirdiğim zaman sorun çözüldü. Böyle bir şey başınıza gelirse, siz de aynı kontrolleri ve düzenlemeleri yapın.

 

İşinize yaraması dileğiyle :)

15 thoughts on “WordPress – Yazılarınızdaki Görsellerin Boyutunu Otomatik Olarak Ayarlayın

 • 24 Nisan 2013 at 01:07
  Permalink

  Kardeşim var ya Allah senden milyonkere razı olsun. Bakmadığım yer kalmadı denemediğim şey kalmadı. Çok teşekkür ederim.

  Reply
 • 28 Aralık 2011 at 17:22
  Permalink

  bende diyordum nasıl boyut hiç değişmiyor diye :D kişisel siteme bunu yapmalıyım çok teşekkürler :)

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: