WordPress – Yazılarınızın Eski Sürümlerini Kaldırın ve Database’de Yer Açın

WordPress kullanan blogların en büyük sıkıntılarından biri de database boyutunun bir süre sonra gereksiz yere büyümesi. Bunun en büyük sebepleri arasında, belirli aralıklarla kaydedilen yazı sürümlerini, çöp kutusuna gönderilen yazı/yorumları ve gereksiz database tablolarını sayabiliriz.

Bu yazımda, yazılarınızın eski sürümlerini nasıl kaldırabileceğiniz ve sürümleri nasıl kontrol altına alabileceğinizden bahsedeceğim.

Yazılarınızın Eski Sürümlerini Kaldırın

1) Veritabanınızın yedeğini alın, ne olur ne olmaz.

2) cPanel’e giriş yapın, phpMyadmin’i açın. WordPress’e ait olan veritabanını seçin ve ardından üst kısımdan SQL sekmesine tıklayın.

DİKKAT! Aşağıdaki SQL sorgusu tablo ön eklerinizin wp_ olduğu varsayılarak yazılmıştır. Farklı bir tablo ön ekine sahipseniz, lütfen sorgu kodlarında gerekli düzenlemeyi yapın (wp_ kısımlarını kendi ön ekinize göre düzenleyin).

3) Aşağıdaki SQL sorgusunu, SQL sekmesine tıkladığınızda açılan sayfadaki metin kutusuna yapıştırın ve sağ alt kısımdan GİT butonuna basın.

DELETE a,b,c FROM wp_posts a
LEFT JOIN wp_term_relationships b ON (a.ID = b.object_id)
LEFT JOIN wp_postmeta c ON (a.ID = c.post_id)
WHERE a.post_type = 'revision'

 Bu işlem sonrasında, kullanılmayan yazı sürümleri veri tabanınızdan kaldırılacaktır, bu da veri tabanınızı temizleyecek ve rahatlatacaktır.

Yazı Sürümlerini Kontrol Altına Alma

1) cPanel’e giriş yapın, dosya yöneticisini açın.

2) WordPress’inizin kurulu olduğu dizindeki (tema klasörünüz değil!) functions.php dosyasını kod editörüyle açın ve diğer kodları bozmadan aşağıdaki iki satırı ekleyin.

define ('WP_POST_REVISIONS', 5); //Bir yazı için maksimum 5 sürüm kaydı yapılır, sayıyı değiştirebilirsiniz
define('AUTOSAVE_INTERVAL', 3600); // Saatte bir defa otomatik kayıt, miktarı değiştirebilirsiniz, süreyi saniye biriminden yazmayı unutmayın

 3) Yazı sürümlerinin otomatik olarak kaydedilmesini istemiyorsanız, ilk satırdaki değeri 0 olarak girebilirsiniz. Ama yazı sürümlerinin kaydedilmesi demek, istenmeyen durumlarda yazınızı kaybetmemeniz anlamına gelecektir.

Bu iki işlem sonrasında veri tabanınız temizlenecek ve rahatlayacaktır, böylece veritabanı sorgularınız daha hızlı bir şekilde yapılabilir. Ayrıca veri tabanı boyutunuz da küçülecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: