WordPress – Yazılarınızın Eski Sürümlerini Kaldırın

Siz WordPress’te bir yazınızı düzenlerken, WordPress o yazının kopyasını belli aralıklarla kaydediyor. Bu kopyayı bilgisayarlarımızdaki Sistem Geri Yükleme Noktaları gibi düşünebilirsiniz; bir aksilik çıkması durumunda yazının kayıtlı srümlerini kullanarak eski sürüme geri dönebiliyorsunuz.

 

Bu bazen can kurtarıcı olsa da genelde pek kullanılmayan bir özellik. Blogunuzun ilk zamanlarında problem yaratmasa da yazı sayınız arttıkça bu özellik sebebiyle veritabanınızda gereksiz bir alan yazıların eski sürümlerine ayrılmış olacak. Bu da hem veritabanınızın boyutunu arttıracak, hem de verimliliğini düşürecektir. Kullanılmayan eski sürümleri temizlemekse döngü sürelerini ve sayfa yüklenme sürelerini kısaltacak, veritabanınıza nefes aldıracaktır.

 

Peki nasıl yapılır bu temizlik? Bakalım :)

 

1) Her şeyden önce veritabanınızın bir yedeğini alın! Veritabanı üzerinde yapılan işlemler çok hassastır. Bazen her şeyi doğru yapmanıza rağmen aksilikle karşılaşabilirsiniz ve bu aksilik size çok pahalıya mal olabilir. Yedeğiniz varsa ne ala, geri yükler herşeyi düzeltirsiniz. Ama yedeğiniz yoksa oturup bi bardak soğuk su içmekten başka yapacağınız bir şey olmaz :)

2) cPanel’e giriş yapın ve phpMyAdmin’i açın. WordPress’e ait olan database’i seçin.

3) Üst menüden SQL sekmesine tıklayın. Karşınıza bir metin kutusu gelecek, bu metin kutusuna aşağıdaki sorguyu kopyala/yapıştır yapın ve başka bir şeye dokunmadan sağ alttaki GİT butonuna basın.

DİKKAT! Aşağıdaki SQL sorgusu tablo ön eklerinizin wp_ olduğu varsayılarak yazılmıştır. Farklı bir tablo ön ekine sahipseniz, lütfen sorgu kodlarında gerekli düzenlemeyi yapın.

DİKKAT! Aşağıdaki SQL sorgusunu adımları uygulayarak çalıştırdığınızda bütün yazıların geçmiş sürümleri ve o sürümlere ait meta bilgileri silinecektir.

DELETE a,b,c FROM wp_posts a
LEFT JOIN wp_term_relationships b ON (a.ID = b.object_id)
LEFT JOIN wp_postmeta c ON (a.ID = c.post_id)
WHERE a.post_type = 'revision'

 

 

Ben az önce bu sorguyu çalıştırdım ve 1600 KB’lık bir temizlik gerçekleşti veritabanımda. Blogda herhangi bir sorun yok, eski yazılar da yerli yerinde duruyorlar. Bir sorun olursa -ki doğru uygularsanız olmayacaktır- aldığınız yedeği geri yükleyin. Eğer phpMyAdmin’i nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız lütfen bu işlemi gerçekleştirmeyin, uğraşır durursunuz sonra!

12 thoughts on “WordPress – Yazılarınızın Eski Sürümlerini Kaldırın

 • 18 Aralık 2011 at 14:12
  Permalink

  Her zaman temizlik iyidir.

  Reply
  • 17 Aralık 2011 at 19:12
   Permalink

   Yedeğinizi alın, ne olur ne olmaz.. Siz her şeyi doğru yaparsınız, sunucuda sıkıntı çıkar, olabilir :) Yedek aldıktan sonra korkmayın, deneyin :)

   Reply
 • 17 Aralık 2011 at 11:08
  Permalink

  web sayfasının hız yönünden mi bir etkisi oluyor yoksa alan fazlalığından tasarruf mu

  Reply
  • 17 Aralık 2011 at 14:50
   Permalink

   Web sayfası yüklenirken illa ki database’den veri çekiliyor.. 7-8 MB’lık veritabanından veri çekmek var, 5-6 MB’lık’tan veri çekmek var :) İlla ki fark oluyor, ama bunun gözle görülür bir farklılık yaratacağını sanmıyorum. Yine de sunucuyu ve database’i rahatlatacağı bir gerçek.

   Reply
  • 16 Aralık 2011 at 23:30
   Permalink

   Ben %30 civarı bir alan kazandım.. Database’i fazlalıklardan temizlediği bir gerçek :)

   Reply
 • 16 Aralık 2011 at 22:36
  Permalink

  Çok hassas işlemler olduğu için ben yapmaya korkuyorum :)

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: