WordPress’te Bir Kategoriyi Anasayfadan Hariç Tutma

WordPress’in son derece kullanışlı bir içerik yönetim sistemi olduğunu hep söylüyorum. Hal böyle olunca WordPress, çok çeşitli şekillerde kullanılabiliyor.

Blogunuzda bazı kategorilerdeki yazıların anasayfanızda görünmemesini isteyebilirsiniz. Mesela sidebar’da bir widget’ınız var ve “Duyurular” kategorisine yazdığınız yazıları, sidebar’da duyuru şeklinde gösteriyor. Kalabalık yapmaması için, “Duyurular” kategorisindeki yazılarınızın anasayfadaki loop içerisinde çıkmasını engellemeniz akıllıca bir seçenek olur. Bunun için yapılması gereken şey çok basit: Aşağıdaki konu, tema klasörünüzün içerisindeki functions.php dosyasına, diğer fonksiyonları bozmayacak şekilde ekleyin.

function excludeCat($query) {
if ( $query->is_home ) {
$query->set('cat', '-3');
}
return $query;
}
add_filter('pre_get_posts', 'excludeCat');

3. satırdaki ‘-3’ kısmındaki sayı, WordPress Kategori ID’sine karşılık geliyor. Başındaki “-“ işareti ise o kategorinin anasayfadan çıkarılması için gerekli. 3. satırdaki sayının yerine çıkarmak istediğiniz kategorinin ID’sini yazmanız gerekiyor. Kodun şimdiki haliyle ID’si 3 olan kategori anasayfadan çıkarılıyor. Birden fazla kategoriyi çıkarmak isterseniz, 3. satırı $query->set(‘cat’, ‘-3,-5,-23’); şeklinde düzenlemeniz yeterli.

Kategori ID’sini öğrenmek için: Admin panelinden Yazılar > Kategoriler sayfasından ID’sini öğrenmek istediğiniz kategorinin Düzenle butonuna tıklayın. Adres çubuğunda “ID=”den sonraki sayı, o kategorinin ID’sidir.

One thought on “WordPress’te Bir Kategoriyi Anasayfadan Hariç Tutma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: