Yavru kediniz ve kendine özgü beslenme ihtiyaçları

 

Pek çok hayvan sahibi, yavru kedilerinin küçük bir kediden başka bir şey olmadığını düşünüyor ancak, genç kedilerin kendilerine özgü beslenme ihtiyaçları bulunuyor. Yeni doğmuş bir kedinin normal büyüklüğüne ulaşmasına, sağlıklı ve aktif olmasına yardımcı olmak için beslenme ihtiyaçlarını anlamak önemli. Eğer yavru kediniz için mama arıyorsanız, Hill’s Pet Nutrition gibi konunun uzmanları, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya, mutlu ve sağlıklı yetişkin kediler haline gelmelerine yardımcı olmak amacıyla özel yavru kedi mamaları geliştiriyor.

 

İlk yıl önemli olanlar

 

Enerji dolu, oyuncu genç bir kedinin çok fazla kaloriye ihtiyacı olduğunu söylemeye gerek yok. Süt verme döneminde, yavru kedilerin iki – üç saatte bir beslenmesi gerekiyor. Sütten kesildikleri zaman ise ihtiyaçları olan enerjiyi almaları için günde iki – dört defa yemek yemeleri gerekiyor. Tüm yavru kediler, yaşamlarının ilk yılında yoğun bir büyüme döneminde oluyor. Bu dönemde, ihtiyaçları olan besin maddelerini verilmemesi, büyümelerini engelleyebiliyor ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

 

Süt

 

Yavru kediler, annelerinin sütlerini sindirmelerine yardımcı olan laktaz ile birlikte doğuyor. Ancak, büyürlerken daha az laktaz üretiyorlar. Bu durum, sütün sindiriminde zorluklara neden olabiliyor. Yavru kediniz anne sütünden kesildiğinde, inek sütü ile beslemeye kalkışmayın çünkü, inek sütü midenin bozulmasına, kramplara ve ishale neden olabiliyor. Büyüyen yavru kediler için özel olarak formüle edilmiş mamalarda ihtiyaçları olan tüm kalsiyumun bulunması gerekiyor.

 

 

Proteinler

 

Bir yavru kedinin büyümesini ve gelişmesini desteklemek için ortalama bir kediden daha fazla protein gerekiyor. Aslında, bir kedinin enerjisinin yaklaşık %30 kadarı proteinden gelmeli. Bu enerji kaynağı bir yavru kedinin kaslarının gelişerek güçlenmesine ve destekleyici dokuların gelişmesine yardımcı oluyor. Yavru kediler ayrıca, proteinin yapı taşı olan ve kırmızı et ile balıkta bulunan torine ihtiyaç duyuyor. Torin göz, kalp ve damarlar ile üreme sisteminin sağlığı için oldukça faydalı. Kediler, insanların aksine, besinlerinde bulunan diğer amonio asitlerden yeterli miktarda torin üretemiyor. Bu nedenle, hayvan proteini açısından zengin mamalarla beslenmeleri büyük önem taşıyor.

 

Yağlar

 

Enerji dolu canlılar olan genç kedilerin aktivite seviyelerini desteklemek için fazla miktarda yağa ihtiyacı var. Yağ ayrıca, yavru kedilerin en çok ihtiyaç duydukları vitaminleri (Örneğin; A, D, E ve K vitamini) absorbe etmesine yardımcı oluyor. Linoleik asit ve arachidonic asit kediler için gerekli olan temel yağ asitleridir. Kediler, köpeklerin aksine, bu yağları sentezleyemiyor. Bu nedenle bu besinleri beslenme yoluyla almaları gerekiyor. Yağ asitleri, gıdaları daha lezzetli hale getirdikleri için aynı zamanda yavru kedilerin daha iyi beslenme rutinine sahip olmalarına da yardımcı oluyor.

 

Yaş veya kuru

 

Kedileri, ilk günlerde yaş mama ile beslemek en iyisi. Çünkü, dişlerinin boyutunun küçük olması nedeniyle kuru mamayı çok iyi parçalayamıyorlar. Sadece yaş mama ile beslenirken, kedinizin günde üç – dört defa yemek yemesi gerekiyor. Kediniz büyüdükçe, kuru mamaya başlayabilirsiniz. Dişlerinin iyi durumda olmasına yardımcı olmak amacıyla özel olarak formüle edilmiş bir kuru mamanın seçilmesi tavsiye ediliyor. Yavru kedinizi günde iki porsiyon kuru mama ve iki porsiyon yaş mama ile beslemek kedinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almasını sağlıyor.

 

Yardım ellerinizde

 

Yaşamın erken döneminde iyi bir beslenme rutini oluşturmak, hayvanınızın sağlıklı kalmasının yanı sıra, fazla kilo almasına veya kilosunun azalmasını önlemeye yardımcı oluyor. Veterinerlerin çoğu, yavru kediniz için mükemmel beslenme kılavuzunu sunmak için size yardımcı olmaktan mutluluk duyar ve ırkına, aktivite düzeyine, yaşam durumuna ve sağlık koşullarına göre, beslenmeleri için en iyi yolları tavsiye edebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: