Yazılarınızı Feedburner ile Otomatik Olarak Twitter’a Gönderin

Blog yazarlarının en büyük nimetlerinden biridir RSS beslemeleri, ve RSS’leri yönetmek için çoğumuz Google’ın servisi olan Feedburner’ı kullanırız. Blogumuza bir yazı yazdığımızda, bu yazının sosyal ağlara gönderilmesi de bizim için büyük önem taşır. Yine çoğumuz, yayınladığımız yazıları Twitter’a otomatik olarak göndermek için farklı eklentiler kullanıyor ve blogumuzu biraz da olsa yoruyoruz.

rss to twitter

Oysa, Feedburner’ın Socialize özelliği sayesinde RSS beslememize düşen bir içerik Feedburner tarafından otomatik olarak Twitter’a gönderilebiliyor; hem de hiç bir eklentiye ihtiyaç duymadan. Bunun için yapmanız gerekenler:

1) Feedburner hesabınıza  giriş yapın ve aynı zamanda içeriklerin yayınlanmasını istediğiniz Twitter hesabına da giriş yapmış olduğunuzdan emin olun: http://feeds.feedburner.com

2) Giriş yaptıktan sonra, blogunuzun kayıtlı olan beslemesinin üzerine tıklayın ve açılan sayfada Publicize sekmesine tıklayın

3) Soldaki menüden Socialize servisini seçin, açılan sayfada Add a Twitter Account butonuna tıklayın. Feedburner uygulaması, sizin yerinize tweet gönderebilmek için sizden izin isteyecek, izin verin.

4) Post Content açılır menüsünden twitinizin içeriğini ayarlayabilirsiniz.

 • Title only – Sadece başlık *önerilen
 • Title and Body – Başlık ve içerik
 • Body only – Sadece içerik

5) Don’t Add Any Hashtag seçeneği seçili olsun, diğer türlü Türkçe karakterlerde sıkıntı yaşanıyor.

6) Additional Text kısmına yazacağınız metni twitin sonuna (end of the post) ya da başına (beginning of the post) ekleyebilirsiniz. Twitinizin 140 karakterle sınırlı olduğunu unutmayın.

7) Geri kalan ayarları olduğu gibi bırakmanız yeterli, sayfanın alt kısmındaki Activate butonuna tıklayın, işlem tamam.

Artık, Feedburner beslemenize düşen her yeni içerik Feedburner tarafından ayarladığınız Twitter hesabında otomatik olarak paylaşılacak. İşinize yaraması dileğiyle..

7 thoughts on “Yazılarınızı Feedburner ile Otomatik Olarak Twitter’a Gönderin

 • 21 Nisan 2013 at 17:49
  Permalink

  güzel ve yararlı bir bilgi, tebrik ettim sizi hocam. böylece sitemizde yayınlanan twitterda yayınlanarak sitemize ziyaretcide çekmiş olabiliriz :)

  Reply
 • 09 Şubat 2013 at 13:10
  Permalink

  Teşekkürler güzel bir şey yorulmadan basitçe işlemler yapılabilir. Ancak ingilizce olması gerekiyor biraz. Bende de o yok.

  Reply
 • 13 Ocak 2013 at 09:13
  Permalink

  Bende yaptım uyguladım bakalım çalışacak mı :) Teşekkürler güzel bir yazı ile anlatmışsın

  Reply
  • 13 Ocak 2013 at 13:07
   Permalink

   Son zamanlarda Feedburner’da sıkıntılar yaşadığım için şahsen ben artık kullanmıyorum. Girdiğim yazılar, saatler geçmesine rağmen Feedburner tarafından indekslenmiyordu, bu da hem arama motorlarının beni görmesini geciktiriyor hem de sosyal ağlarda içeriğin otomatik paylaşılmasını engelliyordu.

   Benzer sıkıntılar yaşarsan haberim olsun ;)

   Reply
 • 20 Ağustos 2012 at 18:08
  Permalink

  feedburner felan diyince uzak kalıyorum çünkü çok karışık ingilzce felan :) twitterda pek kullanmıyorum kullanmaya başlayacam bumerang için felan :D

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: