Yeni Kriptolu telefonlar Dinlenemeyecek

Kriptolu telefonlar arasındaki şifreleme, telefon üzerindeki özel bir donanım veya yazılımla yapılıyor. Ses, telefonun kullandığı CEP modülü üzerinden konuşma başlarken şifrelenerek rakamlara dönüştürülüyor.

Bilim Endüstri ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ” Yeni kriptolu telefonları yılbaşından önce üst seviye hükümet yöneticilerine dağıtacağız. Ülke içinden veya dışından şüphesiz dinlenemeyecek bir telefon hazırlanıyor ” dedi
Yılbaşından önce üst seviye bürokratlara, stratejik konumdaki hükümet görevlilerine dağıtımının sağlanacağını söyleyen Işık, şüphesiz hiçbir biçimde dışarıdan ve ya içeriden dinleme yapılmasının olası olmayacağı cihazlar hazırladıklarını belirtti .
Alman istihbaratının Ülkemiz’yi dinlediği istikametindeki iddialara ise, paralel yapının dinleyip servis ettiğinin göz önünde bulundurulmasını öneri ederek cevap verdi .
Güvenlik açısından her önlemin alınarak emniyetli bir icat üretileceğini anlatan Işık, içeriden veya dışarıdan telefon dinlemesi gerçekleştirmenin olası olmayacağını belirtti .

Ülkemiz’de en bir sürü kullanılan Enigma

Kriptolu telefonlar 2009’da BILGI TEKNOLOJILERI VE ILETIŞIM KURUMU açısından hazırlanıp Başbakanlıkça onaylanan yönetmelikle insanlar açısından da kullanılıyor. Ülkemiz’de en pratik ulaşılabilen kriptolu telefon Alman telekomünikasyon firması Deustche Telekom’un ürettiği Enigma T30bir. Emniyetli konuşma istenildiği halde üzerindeki kripto butonuna basılarak yapılıyor. Enigma T301 TR’yi Ülkemiz’de web aracılığıyla 2.500 ile 3.500 TL arasına bulmak olası .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: