Yeni ODTÜ Lisans Yönetmeliği 2012 – Açıklamalar ve Örnekler

ODTÜ’lülerin en büyük dertlerinden biri olan ders kayıtları, 2012-2013 güz dönemi için 19 Eylül 2012 itibariyle başlıyor. Ben de ders kaydı yapacaklardan biriyim ve bugün yönetmeliği incelerken değişikliklerin olduğunu fark ettim. Hemen internette bir araştırma yapmaya giriştim ve öğrendim ki 17 Ağustos 2012 Cuma günü Resmi Gazete’de yayınlanan bir yazı ile ODTÜ Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nde değişiklikler yapılmış. Aşağıda, yönetmelikte nelerin değiştiğini ve değişikliklerin öğrencileri nasıl etkileyeceğini açıklayacağım. Yazının faydalı olacağını düşünüyorum.

odtü bilim ağacı

Lisans Programına İntibak Durumu

Yeni yönetmeliği 19. maddesi ile Lisans Programına İntibak durumuna açıklık getirilmiş. Söz konusu maddede de belirtildiği gibi:

 • Yatay geçiş
 • Dikey geçiş
 • Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitim görmüş olanların lisans programına yerleşmeleri
 • ODTÜ’de öğrenci iken başka bir yükseköğretim kurumundan ders alınması
 • Azami eğitim öğretim süresi ve sonrasında verilen ek öğretim süresinin bitimi

gibi durumlara sahip bir öğrenci intibak öğrencisi olarak sayılıyor. İlk defa üniversite eğitimi alıyorsanız, başka bir üniversiteden / yüksekokuldan ders almadıysanız ve yatay/dikey geçiş yapmadıysanız bu madde sizi ilgilendirmiyor.

İntibak Durumunda Olmayan Öğrenciler İçin Yeni Yönetmelik

Eğer intibak durumunda olmayan bir öğrenciyseniz, işler biraz daha karışık bir hal alıyor. Yeni yönetmelikle beraber, 2.00’ın altındaki genel ve/veya dönem ortalamasına sahip bir örenci UNSATISFACTORY (Başarısız) öğrenci olarak tanımlanıyor. Bu durum, eski yönetmelikte de böyleydi. Değişen şey ise, yeni yönetmelikle birlikte getirilen PROBATION (Sınamalı) öğrenci durumu. Genel not ortalamanız 2 yarı yıl üst üste 2.00 altında olursa, PROBATION öğrenci oluyorsunuz. Bu durumdaki öğrenciler withdraw çektikleri dersleri ya da yeni bir dersi alamıyorlar. PROBATION durumundaki öğrenciler öncelikle başarısız oldukları dersleri (FF, FD, NA, U notları) ve talep etmeleri durumunda son üç dönem içinde alınmış olması koşuluyla DD ve DC notu aldıkları dersleri yeniden alarak genel ortalamalarını (dönem değil, probation’dan çıkmak için sadece genel ortalamaya bakılıyor!) 2.00 üzerine çıkarmak zorundalar.

‘Okuyom Ben Yua! Okurken Yönetmelik mi Değişir Uleyn!’ Demeyin.

Çok sevgili okulumuzun değerli senatosu, 2012-2013 eğitim yılından önce lisans eğitimine başlamış olan öğrencilerden yeni yönetmelik sonrası mağdur olanlara bir kıyak geçmiş. Yeni gelen değerlendirme sistemine göre başarısız duruma düşen (yani genel/dönem not ortalaması 2.00 altında kalan) eski öğrenciler, 1 sene boyunca eski yönetmelikte bulunan sisteme göre değerlendirilecekler (Yeni yönetmelik,  Geçiş Hükümleri, Geçici Madde 1). 2012-2013 senesi itibariyle hazırlık sınıfını bitirip/atlayıp lisans eğitimine başlayan öğrenciler için ise direk olarak yeni yönetmelik uygulanacak. Örnek vermek gerekirse:

 • 2011-2012 eğitim yılı sonrasında 1.90 genel/dönem ortalamanız var, 2010 girişli bir ODTÜ’lüsünüz. Yeni yönetmeliğin başarı değerlendirme konusundaki değişiklikleri sizi hemen etkilemiyor. 2010 girişli bir ODTÜ’lü olduğunuz için, mağdur olmamanız adına, ODTÜ Senatosu sizi yeni yönetmeliğin dışında tutma kararı aldı. Yapmanız gereken, size tanınan 2 dönemlik süre içerisinde genel ve dönem not ortalamanızı 2.00 üzerine çıkarmak.
 • 2012-2013 eğitim yılında 1. sınıfa yeni başlayacak bir ODTÜ’lü olmanız durumundaysa yeni yönetmeliğe göre eğitiminize devam edeceksiniz, herhangi bir hariç tutulma hakkına sahip değilsiniz. Genel/dönem not ortalamanızı iki dönem üst üste 2.00 altına düşürmemeye çalışın; aksi takdirde yeni ders alamazsınız, eski deslerinizi tekrar alarak genel ortalamanızı 2.00 üzerine çıkarmak zorundasınız.

DC ve DD Artık Geçer Not Değil, ‘Koşullu Geçer’ Not.

Eski yönetmelikte DC ve DD notları da geçer not olarak kabul ediliyordu. Yeni yönetmelikle gelen yeni değerlendirme sisteminde ise bu iki harf notu Koşullu Geçer olarak kabul ediliyorlar. Koşullu Geçer durumundaki bir dersinizin notu, size tanınan azami öğrenim süresi ile sınırlı. Bu süreden sonra yapacağınız intibak işlemlerinde (afla geri dönme, ikinci bir lisans eğitimi okurken dersi saydırmak istemeniz gibi durumlarda) başarısız not olarak sayılacaklar.

‘Ben Eski Öğrenciyim, ama 2 Sene Öncesinden DD Notum Var, Nasıl Olcak Bu İş?’

DD notunuzun olması, mezun olmanıza engel değil; aşağıdaki paragrafta belirteceğim mezuniyet şartlarını karşılamanız durumunda mezun olabilirsiniz. Lakin, ODTÜ’nün meşhur 3 dönem kuralı (DD ile geçtiğiniz bi dersi yükseltmek için sonraki 3 dönem içerisinde aldınız aldınız, yoksa bi daha alamazsınız!) sebebiyle alamayacağınız dersler olabilir. Bu derslerden eski yönetmelikteki gibi GEÇER not mu yoksa yeni yönetmelikteki gibi KOŞULLU GEÇER not mu alacağınız, yeni yönetmelikte belirtilmemiş. Bu noktada hukuk ilkeleri devreye giriyor:

Sizi etkileyen bir yönetmelik/kanun değişikliği, geriye dönük olarak kişi aleyhine işletilemez.

Zaten yeni yönetmeliğin 44. maddesinde, yönetmeliğin 2012-2013 eğitim yılı itibariyle yürürlükte olacağı belirtilmiş. Yani bu dönemden önce aldığınız DC ve DD notlarınız GEÇER not olarak işletilmek zorunda. Aksi bir durumda Bölge İdare Mahkemeleri’ne dava açarak yürütmenin durdurulmasını ve kazanılmış hakkınızın iadesini talep edebilirsiniz. 2012-2013 eğitim yılı itibariyle alacağınız DC ve DD notlar ise KOŞULLU GEÇER not statüsünde olacaklar.

Mezuniyet Şartları

Yeni yönetmeliğe göre:

 • Müfredattaki tüm dersleri DD ve üzeri (DD dahil) ya da S notuyla geçmeniz,
 • Minimum 2.00 genel ortalamaya sahip olmanız,
 • Müfredattaki toplam kredi miktarının en az yarısını ODTÜ’de almış olmanız ve
 • Mezuniyetten önceki iki döneminizi ODTÜ’de geçirmiş olmanız

mezun olmanız için gereken kriterler.

Yeni yönetmelik, 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle yürürlüğe giriyor, lütfen yeni yönetmeliği BURAYA tıklayarak baştan sona okuyun ve inceleyin. Sorularınızı, aşağıdaki yorum formu aracılığıyla bana iletebilirsiniz, yardımcı olmaya çalışırım.

Hepinize 2.00 üzeri genel ve dönem ortalamaları dilerim, probation olmaktan kaçının!

181 thoughts on “Yeni ODTÜ Lisans Yönetmeliği 2012 – Açıklamalar ve Örnekler

 • 19 Haziran 2015 at 15:36
  Permalink

  Merhaba arkadaşlar mezun durumda olanlara kaç derse kadar tek ders sınavı verilebiliyordu . Sanırım 2 adet ders için verilebiliyordu değil mi ?

  Bu uygulama 6569 sayılı kanun ile geri geliyor sanırım , öğrenci işlerinden bilgi talep edin lütfen .

  Reply
 • 15 Eylül 2014 at 00:41
  Permalink

  Merhabalar benim durumum şu an probation ve 1. Sınıfım. Acaba bu dönem 2. Sınıftaki bağlayıcısı olmayan dersleri alabilir miyim bir de dd dc olan 3tane dersim var illa hepsini almam gerekiyor mu yoksa 2sini almam yeterli mi yani seçme şansım var mı? Teşekkürler.

  Reply
 • 18 Ağustos 2014 at 19:58
  Permalink

  Merhaba,
  Ben 2006 girişliyim, azami öğrenim süresi olan 14 dönemi doldurdum. Bana 2 dönem ek süre otomatik olarak mı veriliyor ya da sekreterliğe gidip dilekçe/form tarzı başvuru mu yapmam gerekir? Eğer ki bu ek 2 dönemde mezun olamazsam intibak öğrencisi konumuna düşüyorum, bu durumda DC ve altı notla geçtiğim dersleri verince mezun olabiliyor muyum?

  Reply
 • 24 Haziran 2014 at 19:15
  Permalink

  Peki hocam 102’yi alabilirmiyim.Geçen dönem drop etmiştim.

  Reply
  • 24 Haziran 2014 at 21:57
   Permalink

   Drop ettiğiniz ya da withdraw çektiğiniz dersi probation durumunda alamazsınız.

   Reply
 • 20 Haziran 2014 at 19:50
  Permalink

  Hocam ben probation oldum.119’u dc ile geçtim.dd ile geçtiğim tek ders var önümüzdeki ilk dönem tek onu almayı düşünüyorum.Dönemlik kredi sınırı var mı?Varsada 119’u almayıp cb ile geçtiğim dersi alabilir miyim?

  Reply
  • 20 Haziran 2014 at 20:59
   Permalink

   Probation durumunda olanlar için asgari ders yükü kuralı uygulanmıyor, azami ders yükü kuralı ise uygulanıyor. Alabileceğiniz en fazla kredili ders sayısı, bölümünüzün ders müfredatında en çok kredili derse sahip olan dönemdeki kredili ders sayısıyla sınırlı, daha fazlasını alamıyorsunuz.

   Probation durumundayken, daha önce aldığınız herhangi bir dersi alabilirsiniz.

   Reply
   • 24 Haziran 2014 at 16:46
    Permalink

    Hocam ben 120’yi almak istiyorum yaz okulunda.Probation durumu yaz okulunda alınacak yeni dersler içinde geçerli mi?

    Reply
    • 24 Haziran 2014 at 19:11
     Permalink

     Geçerli hocam. Bahar dönemi sonunda probation olduysanız, takip eden yaz okulunda daha önce almadığınız bir ders alamazsınız.

     Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: