Zorunlu Deprem Sigortası(DASK) Önemi

Yaşadığımız coğrafi konum itibariyle günümüzün en büyük sosyal olaylarından olan ‘deprem’ çok yıkıcı etkilere sahiptir. Ülkemizde de aktif ve bölgesel fay hatlarının hala aktif olması akıllara 17 Ağustos 1999’ da yaşanan 7.5 şiddetindeki depremi getiriyor. Bunun için de yeni bir deprem riski de sürekli olarak konuşuluyor. 1999 depreminin sonuçları bilindiği için toplum olarak da oldukça tedirgin olunması oldukça normal. En acı kayıp olan ölümlerin yanı sıra hayatta kalıp kalacak yerleri olmayan ve sokakta kalmak zorunda kalan binlerce insan bu acı tecrübeyle yalnız kaldı. Merkez üssü Kocaeli- gölcük olan 17 ağustos 1999 deprem istatistiklerine baktığımızda;

1-Resmi kayıtlara göre toplam ölü sayısı 17.480, yaralı sayısı ise 23.781 olarak belirlendi. Yine resmi olmayan sonuçlara göre ise kayıp olanlarla da birlikte ölü sayısı 50.000, yaralı sayısı ise 100.000 civarında.

2-Çöken 133.683 bina ile birlikte toplam 600.000 kişi evsiz kaldı.

3-Bu büyük deprem sonrası enkaz yığını haline gelen binaların müteahhitlerine 2100’ den fazla dava açıldı ama çoğu dava maalesef mağdur ailelerin aleyhlerinde sonuçlanarak bu müteahhitler serbest kaldı.

Tüm bu istatistikler sonucu öğrendiğimiz tek şey şüphesiz güvencemizin olmasıydı. Şuan zorunlu kılınan Dask deprem sigortası o zamanda olmuş olsaydı kimse evsiz kalmayacak, yıkım olsa dahi evlerinin zararını tazmin edebileceklerdi. Neyse ki şimdi böyle bir imkân var ve bu sigortayı yaptırmak zorunlu hale getirildi. Deprem kuşağında oluşumuz ve her an bu gerçekle yaşamak zorunda olduğumuz için oldukça gerekli bir faaliyet olarak bizlere sunulmuştur. Son zamanlarda da meydana gelen, Ege’ de oluşan ve 1999 depreminden sonra en şiddetli deprem olma statüsüne sahip olmuştur. Bu durum herkesi korkutmuş ve yeniden deprem riskleri konuşulmuştur. Deprem riskinin yanında depremden korunmanın en önemli yolları da bir hayli önemli hale gelmiştir. Etkin bir şekilde depremin etkilerini en aza indirmek için öncelikle bina yapımında kullanılan malzemelere dikkat edilmeli ve mutlaka denetlenmeli, ev içi koruyucu önlemler almalı ve mutlaka dask deprem sigortası yapılmalıdır.

Eklenme:10/06/2017

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eksik sayıyı RAKAMLA yazın: